۱۵ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۷
کد خبرنگار: 979
کد خبر: 83622455
۰ نفر

برچسب‌ها

وقوع زلزله ۳ ریشتری در اسفراین

بجنورد- ایرنا- زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۳ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) یکشنبه‌شب، اسفراین در جنوب شرقی خراسان شمالی را لرزاند.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران وابسته به مرکز لرزه نگاری کشور، زمان وقوع این زمین لرزه را ساعت ۲۱ و ۸ دقیقه و ۴ ثانیه و عمق آن را ۱۱ کیلومتری سطح زمین عنوان کرده است.

براساس این گزارش، مختصات جغرافیایی این زمین لرزه ۳۷.۲۴ درجه عرض شمالی و ۵۷.۳۵ طول شرقی بوده است.

کانون این زمین لرزه ۲۳ کیلومتری اسفراین، ۲۶ کیلومتری بجنورد و ۳۳ کیلومتری شهر حصارگرمخان خراسان شمالی عنوان شده است.

هنوز از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارشی دریافت نشده است.

مرکز شهرستان ۱۲۷ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی واقع است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

گسل اسفراین از مهم ترین گسل های خراسان شمالی است که با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری، از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =