بغداد سفیر آمریکا را فراخواند

تهران -ایرنا- وزارت خارجه عراق روز یکشنبه سفیر آمریکا در بغداد را به دنبال حمله هوایی این کشور به فرودگاه بین المللی بغداد و به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس جانشین فرمانده الحشد الشعبی، فراخواند.

به گزارش پایگاه خبری «سومریه نیوز»،  وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه ای،  متیو تولر سفیر آمریکا در بغداد را احضار کرد.

«عبدالکریم هاشم مصطفی» معاون وزیر خارجه عراق به دنبال حمله هوایی آمریکا به یگان های عراقی در منطقه القائم که منجر به شهادت یا زخمی شدن شماری از نیروهای عراقی شد و نیز حمله هوایی بامداد جمعه که به شهادت ابو مهدی المهندس و همراهان و دوستانش انجامید، سفیر آمریکا را فراخواند.

مصطفی در این دیدار تاکید کرد که عراق این اقدام آمریکا را محکوم می کند  و آن را نقض آشکار حاکمیت عراق و در تناقض با همه منشورات و معاهدات بین المللی می داند.

وی با تاکید بر ممانعت از استفاده از خاک عراق در تجاوز به کشورهای همسایه، تصریح کرد که این تجاوزها تماما با توافقی که درباره ماموریت و وظایف ائتلاف ضد داعش در عراق شده، مغایر است. ماموریت این نیروها در عراق مبارزه با گروه تروریستی داعش و آموزش نظامی نیروهای عراقی با هماهنگی و نظارت دولت است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است : عملیات غیرقانونی آمریکا در عراق، تجاوز به شمار می رود و اقدامی محکوم شده است که باعث تشدید تنش در منطقه می شود آن هم در شرایطی که می بایست دولت آمریکا برای کاهش تنش های امنی با عراق همکاری و بحران ها در منطقه را حل کند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و "ابومهدی المهندس" معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد جمعه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

نیروهای مقاومت تهدید کردند که انتقام سختی را از آمریکا خواهند گرفت.

گروه‌ها، احزاب، مقام‌های عراقی ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش را بشدت محکوم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =