لغو مصوبه پرداخت جریمه نیازمند تایید هیات امنای دانشگاه است

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه شهید بهشتی گفت: لغو آیین نامه آموزشی پرداخت جریمه برای دروس مردودی و حذف شده باید در جلسه هیات امنا به تصویب برسد و در صورت متقاعد نشدن هیات امنا نمی‌توان این مصوبه را لغو کرد.

سعدالله نصیری قیداری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش اظهار داشت: مصوبه ای در این خصوص از سال ۹۱ تدوین شده است و از همان زمان هم اجرا می‌شد، اما اجرای این مصوبه در دوسال اخیر اجرا نشد.

وی افزود: پس از اجرای برنامه یکپارچگی آیین نامه های آموزشی که طی آن بخشنامه‌های پراکنده را جمع‌آوری کردند، یک آیین نامه به امضای وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که مصوبه پرداخت هزینه برای دروس مردودی یا حذف شده دانشجویان روزانه یکی از موارد این آیین‌نامه است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه این مصوبه باید از سال ۹۷ اجرا می‌شد، یادآور شد: این مصوبه سال گذشته به دلیل برخی ملاحظات محقق نشد، اما امسال در دانشگاه شهید بهشتی اجرایی شد.

نصیری قیداری عنوان کرد: در این مصوبه گفته شده است که دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در صورت مردود شدن یا حذف اضطراری واحدهای درسی، اگر مجددا بخواهند آن درس را اخذ کنند، باید هزینه آن را نیز بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: البته اکنون دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری از این موضوع مستثنی شدند. اعتراض دانشجویان کارشناسی به دلیل این است که در آموزش و سامانه "گلستان" اشکالاتی ایجاد و همچنین درصدی هم به مبلغ گفته شده افزوده شده بود.

رییس دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد که به دانشجویان وعده داده است که افرادی که درسی را مردود شده یا حذف کرده‌اند، هیچ مبلغی را به دانشگاه پرداخت نکنند و ثبت‌نام ترم آینده آنها نیز با مشکل مواجه نشود.

نصیری قیداری افزود: مصوبه در هیات امنا تصویب شده، از این رو لغو آن در حیطه اختیارات رییس دانشگاه نیست و لغو این مصوبه باید به تایید هیات امنا برسد؛ در غیر این صورت دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور از این موضوع ایراد می‌گیرد و باید پاسخگوی هزینه‌های دریافتی از دانشجویان باشیم.

جمعی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در روزهای هشتم و دهم دی ماه در اعتراض به مصوبه این دانشگاه مبنی بر اخذ جریمه مربوط به واحدهای حذف شده، افتاده و جبرانی تجمع اعتراضی برپا کردند.

این دانشجویان همچنین یک طومار اعتراضی نیز تهیه و در این طومار اعلام کردند: دانشگاه باید موجبات تحصیل علم و معرفت را برای همه اقشار فراهم آورد؛ اما متاسفانه دانشگاه دارد تبدیل به بنگاهی می‌شود که حداقل امکانات تحصیلی را به ازای پرداخت هزینه‌های گزاف در اختیار دانشجو می‌گذارد.

دانشجویان در این تجمع ضمن تاکید بر اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی مبنی بر آموزش رایگان همه ملت تا پایان دوره متوسطه و گسترش رایگان وسایل تحصیلات عالی تا سر حد خودکفایی کشور، حذف بدون قید و شرط مصوبه جریمه مربوط به واحدهای حذف شده، افتاده و جبرانی برای دانشجویان در تمام مقاطع را خواستار شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha