اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی از مظاهر بارز تروریسم دولتی است

تهران - ایرنا - کمیسیون بین‌الملل مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران حقوق خانواده قوه قضائیه با صدور بیانیه‌ای، اقدام آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هیات همراه وی را از مظاهر بارز تروریسم دولتی دانست و به لزوم پیگیری‌های حقوقی این حادثه تروریستی تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران حقوق خانواده قوه قضائیه، در این بیانیه آمده است: اقدام نیروهای نظامی دولت آمریکا با دستور مستقیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ترور سردار سرافراز اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هیات همراه وی، اقدامی تروریستی، از مظاهر بارز تروریسم دولتی، غیرقانونی، غیر مشروع، غیر انسانی و برخلاف اصول و موازین حقوق بین الملل و ناقض صریح حقوق بشر و حقوق بین الملل بشردوستانه است.
در این بیانیه خاطرنشان شده است: با توجه به آنکه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هیات همراه وی طی سالیان گذشته نماد مبارزه با تروریست های جنایتکار موجود در منطقه عراق و سوریه به ویژه گروه تروریستی بین المللی داعش بوده اند، حملات پهپادی آمریکا به خودروی غیرنظامی حامل سردار شهید سلیمانی و هیات همراه عملا به منظور تقویت حرکت جدید تروریستی داعش در عراق و در راستای بازسازی این گروه تروریستی در کشور عراق صورت گرفته است.
این بیانیه می افزاید: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دعوت دولت جمهوری عراق به عنوان مقام رسمی دولت ایران در این کشور حضور داشت، که مورد هدف عملیات نظامی تروریستی دولت امریکا در خاک کشور عراق قرار گرفت. این اقدام نظامی با هر معیار یا بهانه ای که صورت گرفته باشد، یک اقدام تروریستی جنایتکارانه است و موجبات مسئولیت بین‌المللی دولت آمریکا را فراهم می آورد.
این بیانیه اضافه می کند: هرگز در قالب ادعاهای واهی و بی پایه دولت آمریکا نظیر اقدام به دفاع مشروع یا انجام عملیات پیش دستانه در اتباع امریکایی در عراق قابل پذیرش نیست و بدون شک، قتل عام افراد بیگناه، بدون آرایش نظامی و بدون آنکه در موقعیت مخاصمه مسلحانه باشد، بلکه صرفا در کف خیابان و آن هم در منطقه فرودگاه غیرنظامی بغداد و در اتومبیل غیرنظامی، یک اقدام نظامی تروریستی و جنایتی نابخشودنی و بزدلانه است.
در این بیانیه تاکید شده است: اقدام تروریستی آمریکا علاوه بر آن که موجبات نقض قوانین و مقررات بین المللی را فراهم کرده، ناقض معاهدات میان امریکا و عراق نیز بوده است. از این رو همه مقامات عالی رتبه عراق اقدام تروریستی آمریکا را غیرقانونی و ناقض حاکمیت دولت عراق اعلام کرده اند.
«مقامات عراق به صراحت اعلام کرده اند که اقدام آمریکا در حمله تروریستی به کاروان خودرویی سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و هیات همراه بر خلاف اصل احترام به تمامیت سرزمینی عراق، عدم مداخله در امور داخلی این کشور و ناقض حاکمیت عراق و شروط توافقی میان عراق و امریکا بوده است.»
در بیانیه کمیسیون بین الملل مرکز مشاوران قوه قضائیه از جامعه بین الملل خواسته شده است، ضمن الزام دولت آمریکا به احترام به حاکمیت مستقل کشورها و عدم مداخله در آن کشورها، صلح و امنیت بین المللی را رعایت کنند و به حقوق بشر و بشردوستانه احترام بگذارند همچنین از استفاده از ابزارهای حقوقی به صورت استانداردهای دوگانه اجتناب ورزند، و رفتارهای خود را با اصول و موازین حقوق بین الملل منطبق کنند. در غیر اینصورت، هر گونه اقدامات ناقض اصول و مقررات حقوق بین الملل به ویژه اقدام تروریستی اخیر دولت آمریکا، مسئولیت های سنگین بین المللی را برای آمریکا در جامعه بین المللی ایجاد خواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل به مسئولیت خود عمل کند
در این بیانیه تصریح شده است:‌ با توجه به اینکه اقدام تروریستی اخیر آمریکا موجبات افزایش تنش در منطقه را فراهم آورده و صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی را به مخاطره انداخته است، شورای امنیت سازمان ملل باید به مسئولیت خود عمل کند و با توجه به پیامدهای وخیم این ماجراجویی نظامی و خطرناک آمریکا نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی، این اقدام جنایتکارانه تروریستی دولتی دولت امریکا را به صراحت محکوم کند.
«جمهوری اسلامی حق دارد از همه حقوق خود بر اساس اصول و موازین بین‌الملل برای اتخاذ اقدامات لازم و مقتضی در استیفای حق ذاتی دفاع مشروع خود طبق ماده 51 منشور ملل متحد استفاده کند و در این راستا اقدام تلافی جویانه خود را در هر زمان و در هر مکان و به هر نحوی که تشخیص دهد، اتخاذ کند. دولت جمهوری اسلامی ایران، ضمن آنکه از حق اقدام متقابل علیه دولت آمریکا برخوردار است، می تواند در راستای احقاق حقوق خود، اقدام تروریستی اخیر امریکا را به مراجع ذیصلاح بین المللی به ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر ارجاع دهد.»
در این بیانیه آمده است: مسئولان کشور عراق نیز حق دارند تا ضمن اقدام متقابل دولت عراق در صیانت از حاکمیت داخلی خود، اقدامات حقوقی خود را در داخل و خارج از کشور و در مراجع ذیصلاح بین المللی با استفاده از ظرفیت وکلای مشترک عراقی و ایرانی پیگیری کنند.
«از جامعه وکلای داخلی، منطقه ای و بین المللی به ویژه جامعه حقوقدانان بدون مرزو سازمان و انجمن های غیر دولتی حقوقی و وکالتی آزاد اندیش، بی طرف و مستقل در جامعه بین المللی انتظار می رود که در راستای مبارزه با انواع و اشکال تروریسم های بین المللی دولت آمریکا، با یکدیگر هم اندیشی کنند و بسترهای لازم را در اجرای بستر عدالت و مجازات همه مجرمان عملیات تروریستی دولت آمریکا فراهم آورند.»
در این بیانیه، جامعه وکلای مرکز قوه قضائیه آمادگی خود را اعلام کرده تا با استناد به قوانین و مقررات ذیربط داخلی ‌و بین المللی از دعاوی قابل طرح بر علیه دولت امریکا در مراجع ذیصلاح داخلی، منطقه ای و بین المللی حمایت و پشتیبانی کامل حقوقی کند.

پیشنهادهایی برای پیگیری های حقوقی
در ادامه این بیانیه به برخی اقدامات پیشنهادی اشاره شده است.
این بیانیه افزود: با استناد به قوانین و مقررات آن از جمله قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت های خارجی، مصوب 17 اسفند ماه 1390 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی آن همچنین قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتباع ایرانی، مصوب 28 اردیبهشت ‌ماه 1395 مجلس شورای اسلامی می توان در محاکم صالحه جمهوری اسلامی ایران، دعاوی طرح کرد.
در این بیانیه آمده است:‌ با استناد به قوانین و مقررات کشور جمهوری عراق به ویژه نقض معاهدات میان دولت عراق و آمریکا و شروط توافقی حضور نیروهای امریکا در این کشور در محاکم صالحه جمهوری عراق، دعاوی طرح کرد همچنین با  استناد به منابع حقوق بین الملل به ویژه کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی در این خصوص در محاکم ذیصلاح بین المللی نیز امکان  طرح دعاوی وجود دارد.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت بامداد جمعه ۱۳ دی ماه در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.  

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

رهبر معظم انقلاب همچنین در حکمی سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =