وزیرامور خارجه آمریکا با سفیر هند در مورد ایران گفت وگو کرد

دهلی نو-ایرنا- مقامات هندی روز یکشنبه اعلام کردند: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با هارش واردان شرینگلا سفیر هند در آمریکا، در خصوص وضعیت منطقه پس از ترور سردار قاسم سلیمانی توسط نظامیان آمریکایی گفت و گو کردند.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز یکشنبه  به نقل از یک مقام هندی  نوشت: پمپئو در دیدار خود با سفیر هند مدعی شده است که آمریکا متعهد به کاهش تنش در منطقه است و ترور سردار سلیمانی به عنوان یک اقدام دفاعی و به منظور محافظت از جان آمریکایی ها انجام شده است.

آمریکا در حالی مدعی کاهش تنش در منطقه  است که به دستور مستقیم دونالدترامپ رییس جمهوری این کشور  قاسم سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ترور شد.

هند به طور خاص نگران افزایش تنش ها میان ایران و آمریکاست. این امر به دلیل روابط دهلی نو با تهران و همچنین حضور بیش از ۸ میلیون نفر هندی در خاورمیانه و کسب درآمد ۷۰ میلیارد دلاری از این افراد است.

بسیاری در هند معتقدند که اقدام یک جانبه آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، دهلی نو را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است. هند روز جمعه در بیانیه ای خواهان خویشتنداری طرف ها شد و اعلام کرد که جهان از افزایش تنش ها در خاورمیانه نگران است.

دهلی نو همچنین نگران آینده پروژه خود در بندر چابهار ایران است. آمریکا ماه گذشته اعلام کرده بود که به هند برای ادامه سرمایه‌گذاری در پروژه چابهار یک «معافیت محدود» داده است.

بندر چابهار ایران به دلایل و  جنبه های مختلف برای هند اهمیت زیادی دارد  و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است. با ادامه اختلافات با کشور های همسایه خود از جمله پاکستان و  چین، هند تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود را در افغانستان محسور در خشکی گسترش دهد.

 علاوه بر این صدها نفر از مسلمانان هند روز جمعه پس از برگزاری نماز جمعه اقدام تروریستی آمریکا در ترور سردار سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کردند.

به گزارش تارنمای "اسکرول دات این" چاپ هند، صدها نفر در منطقه کارگیل کشمیر با حضور در خیابان‌ها در شهادت سردار سلیمانی سوگواری و از اقدام تروریستی آمریکا ابراز انزجار کردند.معترضان در کشمیر با در دست داشت پلاکاردهایی شعار «سردار سلیمانی زنده باد» و « مرگ بر آمریکا و اسرائیل» سر دادند.

مسلمانان در شهر بنگلور هند نیز پس از اقامه نماز جمعه در سوگ شهادت سردار سلیمانی عزاداری و  به اقدام تروریستی آمریکا اعتراض کردند.

پهپادهای آمریکایی بامداد جمعه به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق را به همراه هشت نفر دیگر در مسیر فرودگاه بغداد ترور کرده و به شهادت رساندند.

اقدام تروریستی ترامپ با واکنش شدید جهانی حتی طیف‌های دموکرات در آمریکا روبرو شد. همچنین هزاران آمریکایی روز شنبه در ۷۰ شهر آمریکا در اعتراض به اقدام تروریستی دولت ترامپ در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تظاهرات کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =