حدود چهار هزار زوج خراسان شمالی، بدون ضامن پشت در بانکها

بجنورد- ایرنا- سه هزار و ۹۸۸ زوج خراسان شمالی در صف دریافت تسهیلات ازدواج هستند که به دلیل نداشتن ضامن تاکنون نتوانسته‌اند وام خود را دریافت کنند.

رییس کمیسیون هماهنگی بانک های دولتی خراسان شمالی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پرداخت ۹ هزار و ۹۴ فقره تسهیلات ازدواج در ۹ ماهه امسال، اظهار داشت: میزان تسهیلات پرداختی ۲ هزار و ۸۹۱ میلیارد ریال بوده است که هزار و ۸۸۱ فقره توسط بانک کشاورزی، هزار و ۶۶۵ فقره در بانک ملی و هزار و ۳۳۹ فقره در بانک صادرات پرداخت شده است.

علی اصغر هدایتی، عملکرد بانک های استان در پرداخت این تسهیلات را مطلوب خواند و خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در این مدت مصارف قرض الحسنه استان از منابع پیشی گرفته ولی تسهیلات ازدواج بدون محدودیت به زوجینی که پرونده آنها تکمیل شده باشد، پرداخت می شود.

وی افزود: هم اینک نیز سه هزار و ۹۸۸ پرونده در صف داریم که با توجه به افزایش وام ازدواج به ۳۰۰ میلیون ریال در سال جاری این زوجین برای پیدا کردن ضامن دچار مشکل شده اند.

وی بیشترین پرونده های در صف را با هزار و ۱۷۳ فقره مربوط به بانک کشاورزی، ۶۹۰ پرونده در بانک سپه و ۵۵۵ فقره در بانک صادرات اعلام کرد.

وی اظهار داشت: هم اینک با توجه به بخشنامه بانک مرکزی، نظام بانکی به ازای هر پرونده یک ضامن معتبر با سفته را از هر یک از زوجین مطالبه می کند، تا تعهد بازپرداخت اقساط ماهانه را داشته باشند و اگر به هر دلیلی وام گیرنده نتوانست اقساط خود را پرداخت کند امکان برداشت از حساب ضامن فراهم باشد.

رییس کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی به شرایط ضامن معتبر نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس بخشنامه، بانک می تواند از حساب ضامن های متاهل تا یک چهارم حقوق و ضامن های مجرد تا یک سوم حقوق را به عنوان اقساط معوق دریافت کند.

وی افزود: با این شرایط پیدا کردن ضامن برای زوجین سخت شده در حالی که بانک های استان مشکلی در پرداخت تسهیلات ازدواج ندارند و حتی برخی بانک ها از محل منابع بلندمدت که خود بانک با سود ۱۵ درصد پرداخت می کند، برای مصارف قرض الحسنه با سود چهار درصد هزینه می شود.

هدایتی یادآور شد: هم اکنون تمامی زوجین که تاریخ ازدواج آنها از اول فروردین سال ۹۶ به بعد باشد بعد از مشخص کردن بانک عامل تا پایان امسال می توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

کمیسیون هماهنگی بانک های دولتی خراسان شمالی از ۱۳ بانک دولتی و نیمه دولتی تشکیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =