دانشگاهیان خراسان رضوی یاد شهید سلیمانی را گرامی داشتند

مشهد- ایرنا- دانشجویان و استادان دانشگاه‌های استان خراسان رضوی با برپایی تجمع‌های مختلف و صدور اطلاعیه‌های جداگانه یاد سردار رشید اسلام سپهبد شهید قاسم سلیمانی و شهدای محور مقاومت را گرامی داشتند.

دانشگاهیان این استان روز شنبه با برپایی مراسم‌ و تجمع‌های مختلف در محدوده دانشگاه‌های خود ضمن ابراز انزجار از این جنایت آمریکا خواستار محاکمه جدی عاملان آن و اقدام متقابل ایران شدند.
آنان همچنین در بیانیه‌ها و پیام‌های جداگانه با محکوم کردن عملیات تروریستی آمریکا، شهادت فرماندهان محور مقاومت اسلامی را به رهبر معظم انقلاب و مردم ایران و عراق تبریک و تسلیت گفتند.
بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: کوردلان آمریکایی و ایادی صهیونیست آن‌ها بدانند با رفتن حاج قاسم سلیمانی مسیر مقاومت تضعیف نخواهد شد، بلکه خون پاک او باعث رویش خیل عظیمی از رهروان حقیقت و عدالت در تمام جهان خواهد شد.
در این بیانیه آمده است: شهادت پرافتخار سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مالک اشتر زمان و نماد جهانی و بین‌المللی جبهه مقاومت مستضعفین عالم را به حضور حضرت بقیه‌الله الاعظم و فرمانده کل قوا تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم.
همچنین به گزارش مرکز اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی به منظور شرکت در مراسم تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی امتحانات این دانشگاه در استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در روز یکشنبه ۱۵ دی برگزار نمی‌شود و زمان این امتحان به پس از آخرین امتحان موکول می‌گردد.
مسوولان دانشگاه فردوسی مشهد نیز امروز جلسه‌ای برای هماهنگی و حضور دانشگاهیان در مراسم تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تشکیل دادند.

این دانشگاه نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به منظور حضور دانشگاهیان در مراسم تشییع و وداع با پیکر پاک شهید سلیمانی تمام فعالیت‌های آموزشی دانشگاه از ساعت ۱۲ ظهر یکشنبه تعطیل خواهد بود.

همچنین مقرر شد روز دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حضرت زهرا (س) پردیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسمی یاد این شهیدان گرامی داشته شود.
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد نیز طی بیانیه‌ای با محکوم کردن جنایت آمریکا اعلام کرد: خیال باطل استکبار جهانی که برای متوقف کردن جریان مقاومت، به حذف فیزیکی افراد روی آورده، خنده‌دار و کودکانه است چرا که تجربه‌ تاریخی مقاومت نشان داده است از خون هر شهید، هزاران مبارز دیگر با توفیقات معجزه آسای بیشتر می‌روید.
در ادامه این بیانیه آمده است: این کلام خدای قادر است که کامل و فراگیر شدن نور خدا در جهان را وعده می‌دهد، از این رو "قاسم سلیمانی" نه فقط یک شخص بلکه جریان فکری است که هر روز اسم‌های مختلف جایگزین آن می‌شوند و با اقتدا به سید شهیدان، راه پیشینیان خود را ادامه می‌دهند.


بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در بیانیه‌ای خطاب به نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه اعلام کرد: تابوت‌های خود را آماده کنید و وصیت نامه‌های خود را بنویسید.

در این بیانیه آمده است: انتقام سختی در راه است، زمان حضور شما در منطقه به پایان رسیده، به خانه‌های خود برگردید تا آرامش به این منطقه بازگردد. اگر برنگردید بازوهای مقاومت تمام منطقه را به گورستان شما تبدیل خواهد کرد.  
در ادامه این بیانیه خطاب به مسوولین کشور نیز آمده است: در شرایط امروز، انتقام سخت را اولویت تمام کارها قرار دهید. امنیت و ثبات کشور تنها در صورتی تامین می‌شود که پاسخی متناسب به جنایت آمریکای سفاک داده شود. امروز باید بدانیم آنچه ما را تهدید می‌کند جنگ نیست، انفعال و عدم پاسخ متناسب و جری شدن دشمن است.

این بیانیه می‌افزاید: امروز تمام منافع آمریکا در تمام منطقه باید در ترس انتقام سخت ما بلرزد و مسوولین باید از هیچ اقدامی علیه منافع آمریکا در منطقه فروگذار نکنند، نتیجه این خونخواهی باید خروج کامل آمریکا از جایی که به آن تعلق ندارد باشد.  
در ادامه این بیانیه آمده است: بار دیگر مواضع پوچ اندیشانی که به دنبال بزک کردن چهره آمریکا بودند رسوا شد. شهید عزیز با خون خود اثبات کرد که توافق و مذاکره‌ای که یک سرِ آن آمریکا باشد ارزش لحظه‌ای باقی ماندن در آن ندارد، به خصوص وقتی که این جنایتکار با تکبر و قلدری یک طرفه از یک توافق بین‌المللی خارج می‌شود دیگر هیچ بهانه‌ای برای باقی ماندن در آن توافق باقی نمی‌ماند.

این بیانیه می‌افزاید: لحظه‌ای باقی ماندن در برجام و لحظه‌ای فکر کردن به لوایح آمریکا پسندانه FATF خیانت به خون این شهیدان است.   
بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی در ادامه بیانیه خود آورده است: هیچ‌کس بهتر از قاسم سلیمانی نمی‌توانست محور وحدت در ایران باشد. ما ملت با حفظ وحدت و یکپارچگی خود با اقتدار در برابر این جنایت خواهیم ایستاد و با نشان دادن انتقام سخت خود ضربه‌ای به دشمن می‌زنیم که دیگر خیال نزدیک شدن و دست‌اندازی به منافع ایران را نکند.

در این بیانیه همچنین خطاب به مردم عراق آمده است: مردم عزیز منطقه به خصوص مردم غیور عراق بدانید که امروز، روز برخاستن برای استقلال و آزادی است. به تأسی از فرمانده شهید حشدالشعبی ابومهدی المهندس علیه تمام مواضع آمریکا در منطقه به پا خیزید و پایگاه‌های فساد را از منطقه پاک‌ کنید که سعادت دنیا و آخرت منطقه در گرو خروج نیروهای متجاوز است.  
علاوه بر آن دانشجویان دانشکده‌های دانشگاه فردوسی مشهد بعد از نماز ظهر و عصر روز شنبه در نمازخانه دانشکده‌های خود به مناسبت شهادت فرماندهان بزرگ جبهه مقاومت، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس، مجالس ترحیم و قرائت قرآن برگزار کردند.
به همین مناسبت جمعی از دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در دانشگاه فردوسی مشهد نیز با برپایی راهپیمایی در مجموعه پردیس این دانشگاه ضمن محکوم کردن جنایت آمریکا در به شهادت رساندن جمعی از فرماندهان محور مقاومت با آرمان‌های بلند این شهدا تجدید پیمان کردند.

بامداد جمعه ۱۳ دی ماه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. 
بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.
در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
وزارت  امور خارجه هم با صدور بیانیه ای این اقدام تروریستی رژیم‌ آمریکا را محکوم کرد و نشست فوق العاده تشکیل داد. همچنین سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به آمریکا به وی اعلام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =