مرکز آمار: نرخ بیکاری در فصل پاییز ۱.۲ درصد کاهش یافت

تهران– ایرنا– مرکز آمار کشور اعلام کرد: نرخ بیکاری در پاییز سال جاری ۱۰.۶ درصد شد که بررسی روند تغییرات نشان می‌دهد این شاخص نسبت به پاییز سال گذشته ۱.۲ درصد کم شده است.

مرکز آمار، نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در فصل پاییز امسال را منتشر کرد. بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۰.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند.

براساس این گزارش ۴۴.۳ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بودند یعنی در گروه  شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی (مجموع جمعیت شاغل و بیکار ) در پاییز امسال نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که این نرخ ۰.۲ کاهش یافته است.

براساس این گزارش در پاییز امسال ۲۴ میلیون و ۴۴۶ هزار نفر از جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر شاغل بودند که در مقایسه با پاییز سال گذشته، ۴۷۲ هزار نفر وارد بازار کار شدند.

فصل گذشته اشتغال در حوزه خدمات با ۵۰ درصد بیشترین سهم اشتغال را داشت و صنعت با ۳۲.۹ درصد و کشاورزی با ۱۷.۱ درصد در رده های بعد قرار دارند.

از میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال ۲۵.۸ درصد در پاییز امسال بیکار بوده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱.۲ درصد کم شده است.

براساس آمار، اشتغال در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۴ درصد کاهش یافته است و می‌توان گفت که ۱۷.۹ درصد از جمعیت فعال این گروه بیکار بوده‌اند.

یکی دیگر از شاخص‌های بررسی اشتغال، سهم اشتغال ناقص است که براساس آمار در پاییز امسال ۱۰.۶ درصد از جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی همچون فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. در حالی که ۳۶.۵ درصد از شاغلان ۱۵ ساله و بیشتر ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha