ترور سردار سلیمانی، تصمیم ترامپ در برهه حساس استیضاح و انتخابات

تهران - ایرنا - نشریه آمریکایی تایم در مقاله ای با موضوع اقدام دولت ترامپ در ترور سردار سلیمانی در برهه حساس نزدیک بودن زمان استیضاح رئیس جمهوری آمریکا و انتخابات ۲۰۲۰ این کشور نوشت: ترامپ در بحرانی‌ترین برهه تصمیم به ترور سردار قاسم سلیمانی گرفت.

در این مطلب به قلم " برایان بنت" و " تِسا برنسون"‌ آمده است:
به دستور رئیس جمهور آمریکا، یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایران صبح روز جمعه در شهر بغداد ترور شد. ترامپ اینک با این تصمیم گیری خودش را در موقعیت خطرناک و بی سابقه ای قرار داد. امکان دارد سنا او را بابت این دستور محاکمه کند .
این رخداد جهان سیاست دو قطبی شده واشنگتن را مشتعل تر خواهد کرد.
زمان وقوع این رویداد قدری مشکوک به نظر می رسد چون هم زمان برگزاری جلسه استیضاح ترامپ نزدیک است و هم مبارزات انتخاباتی پیش روست.
"خولیان زلیزر" استاد تاریخ و روابط عمومی در دانشگاه "پرینستون" معتقد است:" معلوم نیست آیا این یک تصمیم گیری براساس مسائل سیاسی بوده است یا نه؟"

زلیزر می گوید:" انگیزه ترامپ برای ترور سردار سلیمانی در این لحظه حساس هرچه باشد، اما به سختی می توان پیامدهای آن را پیش بینی کرد".
زلیزر ادامه می دهد:" این اقدام؛ نظر افکار عمومی را راجع به ترامپ عوض نخواهد کرد. کسانی که ترامپ را دوست نداشتند، یک شبه بابت یک عملیات نظامی موفق نظرشان راجع به او تغییر نخواهد کرد".
ترامپ ادعا کرده که این حرکت را انجام داد تا جلوی حملات ‌آتی علیه اتباع آمریکایی را بگیرد اما به نظر می رسد هدف اصلی او از این اقدام، تغییر فضای سیاسی به نفع خویش است.
ترامپ اولین رئیس جمهوری نیست که وقتی در داخل با یک مشکل حاد روبروست دست به یک تصمیم گیری سرنوشت ساز می زند.
رئیس جمهور "بیل کلینتون" هم در سال ۱۹۹۸ در بحبوحه ماجرای استیضاح خود دستور حمله هوایی به عراق را داد.
ترامپ پیش از حمله قانونگذاران جمهوریخواه را از تصمیمش مطلع کرده بود اما دمکراتها را نه. همین مسئله بازخورد سیاسی تندی علیه رئیس جمهور ایجاد کرده است.
کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان قرار است در این هفته با اعضاء‌ دولت راجع به این تصمیم گیری ترامپ تشکیل جلسه بدهد. در آن جلسه حتما"‌ موضوع فوق مطرح خواهد شد.
دمکراتها نگران اند که این اقدام موقعیت را به نحوی پیچیده خواهد کرد که از کنترل ترامپ خارج خواهد شد.
روسای جمهور سابق آمریکا هم همگی ملاحظاتی را در خصوص ایران و نقش این کشور تحولات خاورمیانه داشتند اما هیچکدام شبیه اقدام خطرناکی که ترامپ انجام داد و سردار سلیمانی را ترور کرد، انجام ندادند.
" برت بروئن" از اعضاء تیم مشاوران امنیت ملی "باراک اوباما"‌ گفته است:" ما فرصت کافی داشتیم تا درخصوص سردار سلیمانی و یا دیگر مسئولان ایرانی اقدام کنیم اما از عواقب کار می ترسیدیم.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =