ستایش از سردار شهید سلیمانی در افغانستان به عنوان چهره برجسته ضد داعش

کابل - ایرنا - واکنش‌های مقامات دولتی افغانستان نسبت به ترور سردار سلیمانی توسط دولت آمریکا همچنان ادامه دارد و بیشتر شخصیت‌های افغان از این شهید به عنوان چهره برجسته مبارزات ضد داعش و حامی افغانستان ستایش کرده‌اند.

«محمدسروردانش» معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان امروز شنبه در یک مراسم دولتی گفت که قاسم سلیمانی یک چهره شناخته شده در مبارزه علیه داعش در منطقه بود که حادثه ترور وی در عراق وضعیت خاورمیانه را آشفته کرده است.

دانش ترور سردار سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران را خارج از قواعد بین المللی دانست و گفت: هر نوع برخورد خشن در هر شرایطی به وخامت اوضاع می ‌افزاید و تنش‌ها را در منطقه بیشتر کرده و صلح را با مشکل مواجه می سازد.

دانش خواستار خویشتن داری ایران و آمریکا شد و تأکید کرد که نگران اوضاع پیش آمده در عراق شده و از این وضعیت اظهار تأسف می کند.

معاون رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد که صلح افغانستان را با ثبات در منطقه مرتبط دانسته و دولت این کشور هرگز اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان به عنوان میدان جنگ‌ های نیابتی استفاده شود.

وی ابراز امیدواری کرد که تحولات منطقه بر افغانستان اثر منفی نگذارد و روند صلح در این کشور را متأثر نسازد.

 ریاست جمهوری افغانستان نیز در واکنش به ترور قاسم سلیمانی گفته است که نگران افزایش خشونت ها در منطقه است.

ریاست جمهوری این کشور، ایران و افغانستان را دو همسایه نزدیک دانسته که دارای مشترکات فرهنگی، زبانی، دینی و تاریخی بوده و آمریکا را نیز شریک راهبردی کابل خوانده و از دو طرف خواسته است که اختلافات بوجود آمده را از مسیر گفت وگو حل کنند.

ریاست جمهوری افغانستان به کشورهای همسایه اطمینان داده است که از خاک این کشور در هیچ حالتی علیه کشورهای منطقه و جهان استفاده نخواهد شد.

اشرف غنی دیروز شنبه در گفت وگوی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا یکبار دیگر تأکید کرده است که اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم در تنش های منطقه ای را نخواهد داد.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تحولات منطقه را با دقت زیر نظر داشته و متعهد به حفظ و گسترش روابط حسنه‌ با تمام همسایه ها و کشورهای منطقه و جهان است.

«عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در اطلاعیه ای نوشته است که ترور قاسم سلیمانی در عراق سبب نگرانی ملت های منطقه شده است.

نور گفته است که سردار سلیمانی در دوره‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان از حامیان این کشور بود و حمایت سخاوتمندانه قاسم سلیمانی به نمایندگی از ایران از دولت مجاهدین به رهبری «برهان الدین ربانی»  و «احمد شاه مسعود» ثبت تاریخ شده و ملت افغانستان آن را پاس داشته و هرگز فراموش نمی ‌کند.

رئیس اجرایی جمعیت افزوده است که مردم افغانستان تجربه تلخ از جنگ و خشونت دارند و به همین علت بیشتر از سایر ملت‌ها به راه حل مسالمت ‌آمیز در اختلافات پیش آمده بین دو طرف تاکید کرده است.

«نصرالله صادقی زاده» نماینده سابق مجلس افغانستان نیز ضمن تسلیت به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده است که سردار سلیمانی به دست پلیدترین انسان‌ها به شهادت رسید.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، حامد کرزی رئیس جمهوری سابق، حزب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری صلاح الدین ربانی وزیر سابق خارجه این کشور، عبدالطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی، احمدسعیدی کارشناس مسائل سیاسی و دیپلمات سابق وزارت خارجه و فعالان اجتماعی واکنش های جدی به ترور سردار سلیمانی نشان دادند.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت  نفر دیگر بامداد دیروز (جمعه) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =