ترور سردار سلیمانی، مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل

تهران - ایرنا - یک حقوقدان با بیان اینکه روابط بین‌الملل اکنون بیش از همیشه عاری از حقوق و اخلاق شده و صرفا بر مدار قدرت بی‌مهار حرکت می‌کند، گفت: اقدام آمریکا در ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی در خاک عراق شاهد این مدعا و مصداق بارز نقض حاکمیت این کشور و حقوق بین الملل است.

کامبیز نوروزی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: دولت ایالات متحده هر چند در طول دهه های گذشته کمتر به حقوق بین الملل توجه داشته و در سیاست بین المللی برای جلب منافع خود از هیچ عمل نامشروعی امتناع نکرده اما در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به شکل آشکارتر و بسیار گسترده تری موازین و معیارهای حقوق بین الملل را نادیده می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا، عمدتا با تکیه بر زور به نقض حقوق بین الملل می پردازد، خاطر نشان کرد: اقدام ایالات متحده آمریکا در حمله به سردار سلیمانی و همراهان وی در خاک عراق از سویی مصداق بارز نقض حق حاکمیت عراق است زیرا عراق به عنوان یک کشور مستقل، عضوی از سازمان ملل متحد است و مثل هر کشور دیگر دارای حق حاکمیت دارد.

نوروزی افزود: از سویی دیگر آمریکا در حالی اقدام به هدف گیری مستقیم و کشتار سردار قاسم سلیمانی و همراهان وی کرده که دولت های آمریکا و ایران به رغم همه بحران ها، در حال جنگ نیستند. این حمله و کشتار، قصدی جز ارعاب نمی تواند داشته باشد و مصداق بارز تروریسم بین الملل است.

این فعال حقوق رسانه ادامه داد: ادعاهایی هم که ترامپ در مورد توجیه این عملیات دارد، هیچکدام از نظر موازین حقوق بین الملل درست نیست.

سپهبد سلیمانی، حافظ امنیت کشور بود نه مداخله گر در همه امور

نوروزی در بخشی دیگر از این گفت وگو درباره شخصیت فرمانده شهید سپاه قدس نیز گفت: سپهبد سلیمانی شخصیتی بود که در جامعه ایران از محبوبیت خاصی برخودار بود، همین امر باعث دردناک تر شدن ابعاد و جنبه های مختلف این واقعه است.

وی ادامه داد: یکی از ممیزات قابل اعتنای سردار سلیمانی این بود که در تمامی اخبار منتشر شده از ایشان، شخصیتی کاملا نظامی از خود نشان دادند به این معنا که وظایف خود را به عنوان یک فرمانده سپاه قدس در قالب یک شخصیت نظامی به انجام می رساندند.

نوروزی تصریح کرد: شخصیتی که بیش از هر چیز در پی ایجاد امنیت کشور در برابر نیروهای خارجی است. در واقع سردار سلیمانی چه در سال های دفاع مقدس و چه در دورانی که فرماندهی سپاه قدس را برعهده داشت، بیشترین تلاش را برای حفظ امنیت کشور در برابر دولت های خارجی به انجام می رساند و در مسائل داخلی چندان نامی از وی نبود.

این حقوقدان توضیح داد: این همان چیزی است که از نیروی نظامی انتظار می رود و باعث محبوبیت سردار سلیمانی در جامعه ایرانی شد. وی در تمام این سال ها از موقعیت خود در مسائل سیاست داخلی کشور استفاده نکرد و این ویژگی بسیار حائز اهمیت و عبرت آموز است.

سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت بامداد جمعه 13 دی ماه در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید.  

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ رییس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

رهبر معظم انقلاب همچنین در حکمی سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی را به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کردند.

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =