دست و پا زدن  پمپئو برای کاهش واکنش‌های بین المللی علیه ترور سردار سلیمانی

نیویورک- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا که نسبت به اقدام متقابل ایران در پی ترور فرمانده شهید سپاه قدس وحشت زده است، با مقامات پاکستان، افغان و سعودی گفت‌وگو کرد.

مایک پمپئو روز جمعه با ژنرال قمر بجوا رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان درباره ترور سردار قاسم سلیمانی صحبت کرد.
وی که در وحشت از پیامدهای این اقدام جنایتکارانه که ثبات منطقه را بیش از پیش به خطر انداخته، با سران منطقه‌ای و کشورهای اروپایی در تماس است، اقدامات حکومت ایران را عامل بی ثباتی در منطقه دانست و گفت عزم آنها در حمایت از منافع، نیروها، وابستگان وشرکای آمریکا از بین نمی‌رود.
وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشرف غنی رییس جمهوری آمریکا تماس گرفت و اظهارات مشابهی را مطرح کرد.
آمریکا در افغانستان پایگاه نظامی دارد.

وزیر ضد ایرانی ترامپ همچنین با دو ضلع «تیم ب» یعنی محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی و محمد بن زاید ولیعهد امارات متحده عربی تماس گرفت و از پشتیبانی وی به خاطر آنچه که شناخت تهدیدهای تهاجمی مداوم ناشی از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست، تشکر کرد.

پمپئو در این تماس هم مدعی شده است آمریکا بر تعهد خود نسبت به تشنج زدایی باقی است.

صبح امروز جمعه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی مهندس از فرماندهان مقاومت پس از عمری مجاهدت در حمله بالگردهای آمریکایی در فرودگاه بغداد به شهادت رسید. 

بر اساس اعلام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، دستور این حمله هوایی را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری و فرمانده کل قوای این کشور صادر کرده بود.

در پی این اقدام تروریستی حضرت ‌آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

 امروز همچنین شورای عالی امنیت ملی نشستی در خصوص این حمله تروریستی برگزار و تصمیمات مقتضی را اتخاذ کرد. شورای عالی امنیت ملی در بیانیه ای که عصر امروز منتشر شد،‌ تصریح کرد که جنایتکاران با انتقام سخت منتقمین خون سردار سلیمانی در زمان و مکان مناسب روبرو خواهند شد.
 این در حالی است که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم عصر امروز در نشستی حمله تروریستی آمریکا به خودرو حامل سردار سپهبد  قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس از فرماندهان حشد الشعبی را بررسی می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =