۱۲ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83617978
۰ نفر

برچسب‌ها

توافق احزاب اتریش، مسلمانان و مهاجران را هدف قرار داد

تهران – ایرنا – توافقی بین محافظه‌کاران و سبزهای اتریش برای تشکیل ائتلاف حاکم ایجاد شده که براساس آن ممنوعیت پوشش سر در مدارس برای دختران از سن 10 به ۱۴ سالگی افزایش یافت و همچنین بازداشت مهاجرانی که خطرناک تلقی می‌شوند، اگرچه جرمی هم مرتکب نشده باشند، امکان پذیرشد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز از وین، «سباستین کورتس» رهبر حزب محافظه کار «مردم» نسبت به مهاجران و مسلمانان موضعی سخت در پیش گرفته است.

کورتس و «ورنر کوگلر» رهبر سبزهای اتریش از توافقی خبر دادند که کورتس را به مقام صدراعظمی دوباره این کشور نائل می کند و سبزها را برای اولین بار به عرصه قدرت سوق می دهد.

در توافق حاصل شده، سن محدودیت پوشش سر برای دختران در مدارس از ۱۰ سال به ۱۴ سال افزایش یافته است.

همچنین به موجب این توافق، ‌ اجرای طرحی مناقشه برانگیز برای بازداشت پیشگیرانه افرادی که به طور بالقوه خطرناک محسوب می شوند، از سرگرفته می شود، ‌ حتی در صورتی که این افراد مرتکب جرمی نشده باشند.

پذیرش مفاد این توافق در صورت مورد تائید قرار گرفتن، ‌ برای بسیاری از حامیان حزب سبز دشوار است، ضمن اینکه این توافق ائتلافی باید از طرف «شورای فدرال» که نهاد ارشد تصمیم گذاری سبزهاست، تصویب شود.

هرچند بعید به نظر می رسد که شورای فدرال این توافق را تصویب نکند، دو مساله مهاجرت و امنیت احتمالا موضوع مورد اختلاف در این ائتلاف خواهد بود.

کورتس بر حفظ موضع سختگیرانه اش علیه مهاجران تاکید دارد، در حالی که‌ سبزها خواستار اصلاحات مالی هستند. ۹۱۰۹  

حزب مردم به رهبری کورتس در انتخابات پارلمانی زودهنگام اتریش که هفتم مهرماه برگزار شد،   توانست با ۶ درصد بهبود آرا نسبت به انتخابات ۲۰۱۷ و کسب ۳۷.۵ درصد آرا، بار دیگر آماده تشکیل دولت ائتلافی شود.
صدراعظم پیشین اتریش پس از اعلام نتایج انتخابات در گفت وگوی تلویزیونی اذعان کرد که حزب مردم این بار بر خلاف انتخابات پارلمانی دوره پیش، مذاکراتی طولانی‌تر و کاری دشوارتر پیش رو دارد.
در انتخابات سال ۲۰۱۷ نیز حزب مردم به رهبری کورتس و حزب آزادی به رهبری «هاینس کریستیان اشتراخه» پس از دو ماه مذاکره، برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند.
بحران در دولت اتریش اوایل خرداد ماه و پس از انتشار یک ویدئویی جنجالی از  اشتراخه معاون صدراعظم این کشور آغاز شد. این ویدیو، اشتراخه را در حالی نشان می‌دهد که به یک زن که گمان می‌کرد روس است، قراردادهای دولتی پیشنهاد می‌کند و در ازای پیشنهاد خود خواستار حمایت سرمایه‌دار روس از حزب «آزادی» اتریش است.
مجله اشپیگل و روزنامه زوددویچه زایتونگ آلمان منبع این ویدئو را افشا نکردند اما گفتند؛  این فیلم به طور مخفیانه در سال ۲۰۱۷ میلادی و پیش از انتخابات پارلمان اتریش ضبط شده است؛ انتخاباتی که منجر به تشکیل دولت ائتلافی دست راستی و ائتلاف کورتس با اشتراخه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =