از تامین کالاهای اساسی تا افزایش دو برابری حجم صادرات به کشورهای همسایه

استان‌ها - ایرنا- سفر رییس قوه قضاییه و معاونانش به البرز، برگزاری نکوداشت آیت‌الله محقق داماد در قم، وقوع زمین‌لرزه در خواف، تشکیل سازمان آموزش بزرگسالان، برگزاری رزمایش ارتش در شیراز، پرداخت پاداش ۶۰ میلیون تومانی به قهرمانان المپیک، توسعه حمل و نقل ترکیبی در دریای خزر، چاقی و اضافه وزن ۶۵ درصد از جمعیت کشور، شناسایی صنعت خودروسازی بعنوان مهمترین تخریبگر محیط زیست، نبود مشکل در تامین کالاهای اساسی و دو برابر شدن حجم صادرات ایران به کشورهای همسایه، از مهمترین اخبار ایرنا در استان‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته بود.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۶۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که شامگاه هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین آن‌ها منتشر می‌شود:

سفر رییس دستگاه قضا به البرز
حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه امروز به همراه معاونان خود به استان البرز رفت و در جریان بازدید از زندان مرکزی این استان، پای صحبت برخی زندانیان نشست؛ البته استاندار البرز نیز با اشاره به وجود چهار زندان بزرگ در این استان از رییس دستگاه قضا خواست موضوع انتقال این زندان‌ها به مکان دیگری را عملیاتی کند.
در جریان بازدید رئیسی از ندامتگاه کرج سه خانواده البرزی از اجرای حکم مجازات سه محکوم به قصاص صرف نظر کردند.
وی در شورای اداری البرز گفت: در سرزمین و کشوری که کوی و برزن آن رنگ و بوی شهادت جاری هست مردم توقع دارند که یک نظام اداری کارآمد برای گره گشایی زندگی آن‌ها و یک قانون عادلانه اجرا شود.
وی افزود: به هیچ عنوان نباید اجازه ی دور زدن قانون را داد چرا که محصول این نظام اداری کارآمد، افزایش امنیت و اعتماد به نظام خواهد بود.


پنج گرمخانه مطابق استاندارد جهانی در پایتخت ایجاد می‌شود
سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: پنج گرمخانه جنرال مطابق استاندارد جهانی در پایتخت ایجاد می‌شود.
وی از مکان یابی برای ایجاد پنج گرمخانه جنرال خبر داد و گفت: هم اکنون ۵۵۰ تخت برای زنان بی خانمان داریم که با احتساب کف خوابی ظرفیت پذیرش یک هزار نفر را داریم. 

نهضت سوادآموزی، آموزش بزرگسالان را کلید زد
رییس سازمان نهضت سوادآموزی از پیگیری برای تشکیل سازمان آموزش بزرگسالان در کشور خبر داد و گفت: آموزش بزرگسالان به عنوان وظیفه جدید به این سازمان محول شده است. 
شاپور محمدزاده روز پنجشنبه در بجنورد اظهار داشت: آموزش های سازمان نهضت سوادآموزی، معادل دوره ابتدایی در آموزش و پرورش است البته اکنون آموزش بزرگسالان در دوره های شبانه انجام می شود اما ساز و کار آن با روزانه یکسان است.

تربت حیدریه لرزید
ساعت هشت و ۲ دقیقه صبح امروز زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۸ ریشتر شهرستان تربت‌حیدریه در استان خراسان رضوی را لرزاند؛  مرکز وقوع آن سنگان خواف در خراسان رضوی بود اما در بخش هایی از خراسان جنوبی نیز احساس شد و تیم های ارزیاب به منطقه اعزام شدند.
به گفته مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساختهای شرق کشور این زمین لرزه خسارتی به تاسیسات و تجهیزات معدنی مجتمع سنگ‌آهن سنگان در این منطقه وارد نکرده است.
پس از این زمین‌لرزه، ظرف هفت ساعت شاهد ۱۸ مورد پس‌لرزه در منطقه بودیم که قدرت شدیدترین آنها ۴.۶ ریشتر گزارش شده است.

فرمانده کل سپاه: ایران در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کند
سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دشمن ناکامی‌های خود در عراق را به ما نسبت می‌دهد، گفت: جمهوری اسلامی در امور داخلی هیچ کشوری دخالت ندارد.
وی که به خوزستان سفر کرده است، در جمع بسیجیان استان با بیان اینکه موج نفرت از سیاستهای سردمداران آمریکا در همه جای دنیا فراگیر شده، افزود: ما کشور را به سمت جنگ نمی‌بریم اما از هیچ جنگی هم‌ ترس نداریم و آمریکا باید بداند که در مواجهه با ایران باید با ادبیات درست و صحیح طبق موازین بین المللی سخن بگوید.

حجم تبادلات ایران و تاجیکستان باید به یک میلیارد دلار برسد
نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران گفت: حجم تبادلات این کشور با ایران در سال ۲۰۱۳ بیش‌از ۳۰۰میلیون دلار بوده که این میزان از تبادلات باید به یک میلیارد دلار در سال برسد.

آغاز رزمایش ارتش در منطقه دارنگون شیراز
امروز یگان‌های متحرک هجومی و واکنش سریع و هوابرد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه دارنگون شیراز با حضور فرمانده کل ارتش، ضمن تمرین تاکتیکی، اقتدار و آمادگی خود را نشان دادند.
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در حاشیه این رزمایش به خبرنگاران گفت: کاربرد سلاح‌ها و تجهیزات به کار گرفته شده در رزمایش تیپ ها و مراکز ارتش منطقه فارس نشان می‌دهد که ارتش نمایشگاه متنوعی از اتکا به توان داخلی است.
وی افزود: تربیت نیروهای چند مهارته و یگان های چند منظوره یکی از اولویت های ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

پرداخت پاداش ۶۰ میلیون تومانی به قهرمانان المپیک
سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک ایران گفت: قهرمانان المپیک، تحت پوشش حمایت مالی این کمیته قرار گرفته و طی ۲ مرحله پاداش ۶۰ میلیون تومانی دریافت خواهند کرد.
وی که به قزوین رفته بود، به خبرنگاران گفت: چندین سیاست را در خصوص قهرمانان المپیک دنبال می‌کنیم که نخستین آن، پرداخت حداقل ماهیانه پنج میلیون تومان به ورزشکاران کسب کننده سهمیه المپیک است.
وی اضافه کرد:همچنین طی یک سال از یک تیر ۹۸ تا یک تیر ۹۹ طی دو مرحله مبلغ ۶۰ میلیون تومان به حساب آنها واریز خواهد شد.
این مسئول گفت:به همه ورزشکارانی که در چهارچوب آیین نامه کسب سکو داشته باشند، امتیازات مالی تعلق خواهد گرفت و همچنین در سطح ملی برای خدمت سربازی و اشتغال آنها اقدام خواهد شد.


لاریجانی: نهادهای مردمی ظرفیت بالایی در ایجاد همبستگی ملی دارند
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به این‌که مردم با نهادهای مردمی بهتر و بیشتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند، موفقیت این نهادها در ایجاد همبستگی ملی بیشتر است.
وی در همایش «شروع دوباره» در قم، با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از پرستاران سراسر کشور، افزود: توصیه معظم له نسبت به توسعه نهادهای مردمی که بر اساس عواطف بین مردم شکل می‌گیرد، ‌باید موردتوجه ویژه قرار گیرد.
وی افزود: وقتی این پیوندهای کوچک برای انجام امور خیر به وجود می‌آید، همبستگی ملی در کشور ایجاد می‌شود که عواطف این همبستگی بسیار بیشتر از مباحث مالی آن است.

هیچ جریان سیاسی به تنهایی توان حل مشکلات را ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: من تمام جناح ها و افراد جریان های سیاسی کشور را می شناسم و  هیچ یک از این جریان ها به تنهایی قدرت حل مشکلات کشور را ندارند مگر اینکه با یکدیگر اتحاد و تعامل داشته باشند.


نکوداشت مرحوم آیت‌الله سید محمد محقق داماد در قم
امروز آیین نکوداشت مرحوم آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد با پیام رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری و با حضور جمعی از علما و فضلای حوزه علمیه قم و وزیر ارشاد در پژوهشکده علوم و معارف قرآنی علامه طباطبایی (ره) قم برگزار شد.
آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در این آیین گفت: حوزه علمیه قم باید شاگردان نخبه‌ای تربیت کند که تولیدات آن‌ها در تاریخ علمی و حوزوی، ماندگار باشد.
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: بی‌تردید مرحوم آیت‌الله محقق داماد دراین دوره صدساله تاسیس حوزه علمیه قم یکی از نمادهای «قم جدید» به شمار می‌آید.
وی افزود: ۱۰ مرجع صاحب رساله مبرز و همچنین مجتهدان و فضلای برجسته حوزه علمیه قم ازجمله شاگردان آیت‌الله محقق داماد بوده‌اند که این موضوع نشان از جایگاه علمی و شاگردپروری این عالم برجسته است.
در این آیین موسوعه ۲۱جلدی آیت‌الله محقق داماد رونمایی شد.

رفع مشکل تعاونی‌های مسکن کشور نیازمند ۲ هزار میلیارد تومان
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه خط اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی برای رفع مشکل مالی پروژه‌های تعاونی‌ مسکن در کشور نیاز است، گفت: درخواست تامین این میزان اعتبار به بانک مرکزی ارائه شده است.
محمدجعفر کبیری که به سنندج رفته بود، اشاره به اینکه تعاونی‌های مسکن ۲ چالش اصلی دارند، گفت: عموم اعضای تعاونی‌های مسکن نسبت به حقوق خود آگاهی لازم را ندارند و در ارتباط با فعالیت‌های هیات مدیره و مدیران عامل به طور مستمر مطلع نیستند و این منجر به این شده که بعضی اوقات نتوانند از منافع خود حمایت کنند.
وی از عملیاتی شدن سامانه جامع هوشمند بخش تعاون خبر داد و اضافه کرد: اعضای تعاونی‌های مسکن با شماره تلفن و کد ملی خود در این سامانه ثبت می‌شوند و هر زمان مجامع عمومی برگزار شود از طریق وزارتخانه به این اعضا پیامک ارسال می‌شود.

عکس درویش کردستان به ژاپن رسید
«شاخه وان عثمانی» عکاس کردستانی از هنرمندان حوزه هنری با عکس «درویش» مدال طلای هشتادمین دوره جشنواره معتبر آساهی شیمبون ژاپن را از آن خود کرد.
جشنواره عکس آساهی شیمبون از قدیمی‌ترین جشنواره‌های دنیا است که از سال ۱۹۲۷ میلادی تاکنون ۸۰ دوره آن توسط انجمن عکاسی ژاپن و روزنامه آساهی شیمبون (دومین روزنامه پرتیراژ دنیا) در شهرهای توکیو، ناگویا، اوزاکا و سایر شهرهای بزرگ ژاپن برگزار شده است.

نوبخت: در طرحهای اقتصاد مقاومتی تحقق یک میلیون شغل دنبال می شود
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت : در طرحهای اقتصاد مقاومتی تحقق یک میلیون فرصت شغلی با ۴۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برنامه ریزی شده است.
وی که به رشت سفر کرده بود، با بیان اینکه سهم گیلان از ۴۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برنامه ریزی شده برای این بخش یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است تا طرح های مربوطه اجرا شود.

حمل‌ و نقل ترکیبی در دریای خزر توسعه می‌یابد
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در بازدید از بندر و راه‌آهن آستارا گفت: زیرساخت‌های حمل و نقل ترکیبی و مسافری در دولت تدبیر و امید به صورت متوازن توسعه یافته‌ و گسترش آن در حوزه دریای خزر و بندرهای حاشیه آن جزو برنامه‌هاست.
وی افزود:‌ امسال همایش اقتصادی دریای خزر در ترکمنستان برگزار و توافقات لازم برای رونق مسافرت های دریایی بین بندرهای کشورهای حاشیه خزر پایه گذاری شد و اتوبان باکو - آستارای جمهوری آذربایجان با ساخت پل جدید به آستارای ایران متصل خواهد شد.

۶۵ درصد جمعیت کشور دچار چاقی و اضافه وزن هستند

 معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان گفت: براساس آمارهای بخش سلامت افسردگی بین مردم شیوع پیدا کرده که خطر بزرگی است و ۶۵ درصد جمعیت کشور ما دچار چاقی و اضافه وزن هستند.

صنعت خودروسازی مهم‌ترین تخریب‌گر محیط زیست کشور است

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: انحصار موجود در صنعت خودرو به واسطه قوانین موجود در این حوزه این صنعت را به مخرب‌ترین صنعت در حوزه محیط زیست کشور تبدیل کرده است.

کلانتری: مجلس با پیشنهاد محیط زیستی دولت در بودجه موافقت کند

 معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از نمایندگان مجلس انتظار داریم در صورت توجه به محیط زیست، نسبت به موافقت با پیشنهاد طرح شده در لایحه بودجه سال آینده کل کشور اقدام کنند.

وزیر راه: ۷۰۰ میلیارد تومان پروژه راه گیلان بهره برداری می‌شود

 وزیر راه و شهرسازی گفت: پروژه های حوزه راه گیلان که با ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار به انجام رسیده به زودی بهره برداری می‌شود.

پروژه راه آهن رشت - انزلی تا پایان سال ۹۹ بهره برداری می‌شود

وزیرراه و شهرسازی گفت : تلاش بر آن است پروژه راه آهن رشت -انزلی براساس تعهد انجام شده تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری برسد.

وزیر صمت: مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم

 وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه به میزان کافی در کالاهای اساسی مردم ذخیره‌سازی شده‌ است، گفت: مشکلی در تامین کالاهای اساسی به ویژه دربرنج، شکر و همچنین گوشت و مرغ نداریم.

وزیر کشور: تعرفه ترجیحی اوراسیا فرصتی مناسب برای صادرات است

وزیر کشور گفت : الحاق ایران به تعرفه ترجیحی اتحادیه اوراسیا فرصت مناسبی برای بنادر ایران به خصوص بنادر شمالی برای صادرات کالاهای غیر نفتی است.

حجم صادرات ایران به کشورهای همسایه ۲ برابر می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چشم‎انداز صادراتی کشور برای پایان سال ۹۹ افزایش ۲ برابری صادرات به کشورهای همسایه است.

گزارش‌های منتخب

سرنوشت متفاوت پرونده کلاهبرداری «گلیم و گبه» با پرونده‌های مشابه
کرمانشاه- برخلاف بسیاری از پرونده‌های بزرگ کلاهبرداری که رسیدگی به آنها دست کم پنج سال طول کشیده و در برخی از آنها مالباختگان هنوز هم در حسرت رسیدن به سرمایه اولیه خود هستند، در پرونده کلاهبرداری نجومی کرمانشاه اتفاق شیرینی افتاد که تلخی کلاهبرداری را تا حدود زیادی برطرف کرد.

حاشیه‌نشینی در حاشیه
مشهد- مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ و پدیده حاشیه‌نشینی موجب بروز آسیب‌های اجتماعی و مشکلاتی شده که حل آن نیز اغلب به حاشیه رانده شده است.

داستان دلدادگی پزشک کهگیلویه و بویراحمد به طبیعت ایران
یاسوج- تخریب‌، بی مهری‌ و سودجویی‌های روزافزون عرصه‌های زیست محیطی در کنار تغییرات اقلیمی، کاهش منابع آبی، آلودگی‌های زیستی و برهم خوردن تعادل اکوسیستم‌های طبیعی امروزه به بحرانی جدی در سطح ملی و بین‌المللی تبدیل شده است.

محله جلفای اصفهان شاهد جشن کریسمس تا تبریک هموطنان مسلمان
اصفهان- چراغانی شدن معابر و مغازه‌ها، درختان کاج تزیین شده و عروسک‌های بابانوئلکوچک و بزرگ و تبریک مسلمانان در شادی هموطنان ارمنی، جلوه خاصی به این روزهای محله جلفای اصفهان، شهری که به همزیستی با ادیان شُهرت دارد، داده است.

سطح انتظارات از پرستاران زنجان مطابق با امکانات نیست
زنجان - سطح انتظارات از پرستار به دلیل اینکه ارتباط مستقیم و طولانی مدتی با بیمار دارد، بالا است به خصوص در شرایط فعلی که مردم با مشکلات متعدد از جمله مسائل اقتصادی دست به گریبان هستند، در مواقع بیماری بیشتر نیازمند برقراری ارتباط عاطفی با پرستارانی هستند که خود آنها نیز با معضلات، سختی کار و فشار عصبی مواجهند.

دومین سفر استانی دولت و دورنمای امید بخش آن در استان اردبیل
اردبیل- دومین سفر رییس جمهوری و هیات دولت به استان اردبیل روز چهارشنبه گرچه بسیار فشرده و یک روزه بود اما نتایج آن می‌تواند با تحقق مصوبات سفر، آینده و دورنمای خوشی در بخش‌های مختلف اقتصادی برای استان در پی داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =