زلزله خساراتی جزئی به هشت روستای خواف وارد کرد

گناباد- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی گفت: زمین‌لرزه ۵.۸ ریشتر صبح امروز ۱۲ دی ماه به برخی واحدهای مسکونی و نیز اماکن نگهداری دام در سطح هشت روستای بخش سنگان شهرستان مرزی خواف واقع در جنوب این استان خساراتی وارد کرده است.

حجت‌الله شایانفر روز پنجشنبه در جریان بازدید از روستاهای بخش سنگان طی گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا خسارتهای وارده را جزئی و غیرجانی توصیف و بیان کرد: این خسارتها از روستاهای مرزی چاه‌زول و نهور و همچنین شش روستای دیگر از جمله حسین‌آباد و بهدادین گزارش نشده است.

شهرستان خواف از سمت شرق ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. 

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی همچنین گفت: تاکنون ۳۰ روستای بخش سنگان و مناطق اطراف آن در شهرستان خواف از سوی مسوولان و کارشناسان ذیربط در قالب بازدیدهای میدانی و استفاده از بالگرد پیرامون وضعیت خسارات ناشی از زلزله مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. 

وی اولویت نخست فعالیتها را در منطقه حادثه‌دیده جستحوی امداد و نجات اعلام و بیان کرد: گروههای امدادی به همین منظور از شهرستانهای تربت‌جام، رشتخوار و تایباد به منطقه زلزله‌زده اعزام شده‌اند. همچنین جمعیت هلال احمر خراسان رضوی، دانشگاههای علوم پزشکی مشهد، گناباد و دستگاههای اجرایی امدادرسان در آماده‌باش کامل هستند. 

شایانفر خسارتهای زمین‌لرزه امروز را شامل ترک خوردگی برخی واحدهای مسکونی، خسارت به مکانهای نگهداری دام و طیور و در مجموع جزئی ارزیابی و بیان کرد: بررسی خسارتها پس پایان عملیات جستجوی امداد و نجات آغاز خواهد شد تا نتیجه نهایی آن در زمان مناسب اعلام شود.

زلزله ۵.۸ ریشتری امروز که کانون آن بخش سنگان شهرستان خواف در جنوب خراسان رضوی بود در محدوده مرزی استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی و شهرستانهای این منطقه و همچنین هرات کشور افغانستان احساس شد.

کانون مرکزی این زلزله ۴۱ کیلومتری سنگان و ۴۷ کیلومتری نشتیفان شهرستان خواف در جنوب خراسان رضوی و ۵۶ کیلومتری حاجی‌آباد در شمال استان خراسان جنوبی ثبت شده است.

مرکز شهرستان ۱۴۰ هزار نفری خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است. این شهرستان مرکب از چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن و سلامی ۹۶ روستا دارد. ۶۵ هزار نفر از جمعیت خواف ساکن روستاها هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =