خواست اخراج آمریکا از عراق، نتیجه حمله به حشد الشعبی
عکسی از تجمع مردم عراق مقابل سفارت آمریکا در بغداد و پلاکاردی که بر آن نوشته شده «سفارت آمریکا را ببندید و گر نه ملت آن را خواهد بست».

تهران- ایرنا- مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با انتشار بیانیه ای با «بزدلانه» توصیف کردن حمله آمریکا به الحشد الشعبی عراق، به ارتباط تحریف اعتراضات اخیر عراقی ها با حمله، اشاره و تصریح کرد: آمریکایی‌ها خواستار شعارهایی برای تثبت وجود نامشروع خود در عراق بودند، اما این شعارها به درخواست اخراجشان از عراق، بستن سفارت و محکوم کردن گستاخی آنها تبدیل شد.

در این بیانیه آمده است: آمریکا قصد هدف قرار دادن مردم، مرجعیت، مؤسسات دولتی و نظامی عراق و از جمله حشد الشعبی را داشت که نقش فعالی در نابودی داعش ایفا کرده است.

بیانیه این مجمع تأکید می‌کند: آمریکایی ها از فرصت اعتراضات مردم عراق در راستای منافع خود استفاده کردند؛ برخی شعارها را تحریف و گروه هایی را برای بیان خواسته های خود ایجاد کردند... آمریکایی ها خواستار شعارهایی برای تثبت وجود نامشروع خود در عراق بودند اما این شعارها به درخواست اخراجشان از عراق، بستن سفارتشان و محکوم شدن اظهارات گستاخانه آنها مبدل شد... به این ترتیب، آمریکا جنایت وحشتناک دیگری را در عراق مرتکب شد تا بار دیگر کینه ورزی خود را نسبت به مدافعان آبرو، عزت و کرامت عراق آشکار کند؛ آمریکا بزدلانه پایگاه حشد الشعبی در الانبار را هدف قرار داد که ده ها کشته و زخمی در پی داشت.

تحصن و تجمع مردم خشمگین عراق مقابل سفارت آمریکا بعد از حمله به پایگاه های حشد الشعبی
تجمع و تحصن اعتراضی عراقی ها مقابل سفارت آمریکا در بغداد بعد از حمله آمریکایی به پایگاه های حشد الشعبی

بر این اساس بیانیه: «این جنایت فجیع، با واکنش های مرجعیت، علمای دین، دولت، پارلمان و کلیه مردم عراق که تظاهرات‌های ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی در خیابان های این کشور به راه انداخته بودند، مواجه شد.»        

آمریکایی‌ها تلاش کردند شعارهای معترضان عراقی را تحریف کنند اما شعارها به درخواست اخراجشان از عراق، بستن سفارت واشنگتن و محکوم شدن اظهارات آنها مبدل شد

بیانیه مجمع تقریب مذاهب به این موضوع پرداخته است که «عراقی ها بشدت از اظهارات اخیر ترامپ عصبانی هستند» که گفته بود «آمریکا در عراق یک پایگاه نظامی دارد که هزینه زیادی را صرف آن کرده و برای زیر نظر داشتن منطقه و ایران مفید است».

بخش دیگری از این بیانیه، نگاهی اجمالی به تاریخ ضدیت دولت های آمریکا علیه مردم عراق و حمایت از دیکتاتوری ها دارد و اضافه می کند: نزدیک بود که مردم عراق در انتفاضه شعبانیه، زمام امور خود را به دست بگیرند اما آمریکا با دخالت خود، از صدام در ارتکاب جنایت‌هایش علیه عراقی ها حمایت کرد تا سقوط صدام به دست خودش و نه به دست آزادگان عراقی انجام گیرد؛ آمریکا دخالت کرد و رژیم آن زمان را ساقط کرد تا وجود خود و پایگاه هایش را در منطقه تثبیت کند اما با مقاومت پی در پی مردم شریف عراق، مواجه و مجبور به عقب نشینی نظامی شد؛ اما برای اجرای اهداف خود در سفارتش جای گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =