۴۵ درصد صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می‌شود

آبادان - ایرنا - معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه ۴۵ درصد صادرات تجاری کشور از مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی انجام می‌شود گفت:مبادلات تجاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال ۹۶ بیش از ۲۱ میلیارد دلار بود که این رقم در سال گذشته با توجه به تحریم به ۱۹ میلیارد دلار کاهش یافت.

اکبر افتخاری چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه حجم زیادی از صادرات کشور از مناطق آزاد صورت می گیرد گفت: پیش از این صادرات محصولات غیر نفتی از مناطق آزاد ۱.۲ میلیاردلار بود در صورتی که در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این میزان صادرات در سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد دلار بود که امسال نیز همین میزان صادرات را خواهیم داشت.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویزه اقتصادی کشور همچنین در خصوص حجم سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد کشور گفت: میزان سرمایه گذاری خارجی محقق شده در مناطق آزاد کشور در سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار بود که این میزان در سال جاری نیز تاکنون یک میلیارد دلار بوده است.
افتخاری تصریح کرد: بیشترین سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد کشور مربوط به حوزه پتروشیمی است، اگر در سه ماهه پایانی برنامه های تدوین شده محقق شود بیشترین حجم سرمایه گذاری در منطقه آزاد قشم و اروند صورت خواهد گرفت، منطقه آزاد اروند جز ۲ منطقه آزاد خوب در جذب سرمایه گذاری خارجی است.
وی افزود: در ۹ ماهه سال جاری میزان سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند به ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال رسید که این میزان در مقایسه با سال گذشته که هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بود رشد ۴۲ درصدی را نشان می دهد.
معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: این رشد در بخش های صنعتی، تجارت، خدمات و گردشگری بود و پیش بینی می شود تا پایان سال این میزان سرمایه گذاری به ۱۵ هزار میلیارد ریال برسد تا نسبت به سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را در این منطقه شاهد باشیم.
افتخاری تصریح کرد: با پروژه هایی که در بهمن ماه سال جاری در منطقه آزاد اروند به بهره برداری خواهد رسید امکان ایجاد  ۱۷ هزار فرصت شغلی مستقیم و ۳۵ هزار شغل غیر مستقیم در این منطقه فراهم می شود.
وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد کشور گفت: در ۹ ماهه سال جاری ۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در مناطق آزاد کشور صورت گرفته است که انتظار می رود تا پایان سال این میزان سرمایه گذاری به رشد مناسبی برسد.

نوزدهمین گردهمایی مدیران، معاونان، و کارشناسان فرهنگی، اجتماعی و گردشگری دبیرخانه شورایعالی و سازمان های مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی کشور از روز سه شنبه به مدت سه روز در آبادان در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =