نماینده پارلمان عراق: حمله آمریکا به الحشد الشعبی مانع معرفی نخست وزیر شد

بغداد – ایرنا – نماینده پارلمان عراق و عضو جریان ملی حکمت به رهبری «سید عمار حکیم» روز چهارشنبه تاکید کرد که حمله اخیر نیروهای آمریکایی به پایگاه الحشد الشعبی در استان الانبار مانع معرفی نخست وزیر جدید عراق شد.

«حسن خلاطی» گفت که حمله آمریکایی ها به مقر بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) همه تلاش ها و رایزنی ها را برای تعیین و معرفی کاندیدای نخست وزیری ناکام گذاشت.

وی ادامه داد که این حمله همه بحث های انتخاب نخست وزیر را تحت تاثیر قرار داد و این موضوع با توجه به شرایط پیچیده موجود در کشور و استعفای دولت، نقض آشکار حاکمیت عراق است.

فراکسیون «البناء» (سازندگی) بعد از ظهر یکشنبه هفته جاری اعلام کرد که نامهای سه گزینه جدید را برای سمت نخست وزیری عراق به «برهم صالح» پیشنهاد میدهد.

«عبدالغنی الاسدی» رئیس سابق سازمان مبارزه با تروریسم، «توفیق الیاسری» استاندار کنونی نجف و «محمد توفیق علاوی» وزیر اسبق ارتباطات عراق به عنوان نامزدهای نخست وزیری عراق به رییس جمهوری پیشنهاد خواهد شد.

فراکسیون سازندگی همان روز اعلام کرد که در ساعتهای آینده این نامها را به صالح رییس جمهوری عراق ارایه میدهد تا از بین آنان یک نفر را به عنوان نخست وزیر معرفی کند.

نیروهای امریکایی دقیقا عصر همان روز یکشنبه که مردم عراق منتظر اعلام نام نخست وزیر جدید بودند پایگاه های الحشد الشعبی را در سه منطقه استان الانبار هدف قرار دادند که در نتیجه آن ده ها نفر از نیروهای بسیج مردمی عراق کشته یا زخمی شدند.

این حمله و حوادث بعدی آن از جمله تجمع معترضان عراقی مقابل سفارت امریکا که از اقدام نیروهای این کشور علیه الحشد الشعبی به خشم آمده بودند نگاه همه شخصیت ها و سیاسیون عراقی را از انتخاب نخست وزیر به سمت بحران جدید معطوف کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =