۱۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۳
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83617140
۰ نفر

برچسب‌ها

شرودر: آلمان ایالت پنجاه و یکم آمریکا نیست

تهران- ایرنا- صدراعظم پیشین آلمان و رئیس هیأت مدیره خط لوله نورد استریم ۲ با انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه این پروژه تأکید کرد؛ این کشور حق ندارد به آلمان‌ها بگوید که با چه کسی تجارت کنند یا نکنند.

«گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین آلمان از مقامات این کشور خواست که نگذارند آمریکا دستوراتش را به برلین دیکته کند.
وی که رئیس هیأت مدیره خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به «نورد استریم ۲» است، روز چهارشنبه در گفت وگو با نشریه «نویه اوزنابروکر سایتونگ» آلمان، تحریم‌های آمریکا علیه این پروژه را محکوم کرد.
شرودر گفت: آمریکایی ها می خواهند به ما بگویند که حق داریم با چه کسی تجارت کنیم و با چه کسی نه؛ ما نباید این را بپذیریم. ما ایالت پنجاه و یکم آمریکا نیستیم.
شرودر پس از شکست در انتخابات ۲۰۰۵ آلمان و واگذاری قدرت به «آنگلا مرکل» به شرکت نورد استریم پیوست که اکثریت سهام آن به شرکت "گازپروم" روسیه تعلق دارد.
مقامات آمریکایی مدعی اند؛ پروژه نورد استریم ۲ به وابستگی کامل اروپا به گاز روسیه می‌انجامد و روسیه می‌تواند از آن به عنوان اهرم فشار علیه اروپا استفاده کند. از این رو برای جلوگیری از عملی شدن این پروژه، تحریم‌هایی را اعمال کرده اند.
خط لوله نورد استریم ۲ قرار است گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان و غرب اروپا منتقل کند. این پروژه ۱۰ میلیارد یورو هزینه دارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۹ آذر قانون سیاست دفاعی آمریکا را که تحریم خط لوله گازی نورداستریم ۲ بخشی از آن بود، امضا کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =