یک مدرسه روستایی در سرپل‌ذهاب به بهره‌برداری رسید

قصرشیرین- ایرنا- مدرسه ۲ کلاسه «آینده سازان» روز پنجشنبه در روستای سرآواره نجفی دهستان پشت تنگ ذهاب از توابع شهرستان سرپل‌ذهاب با حضور جمعی از مسوولان، معلمان و دانش‌آموزان و خیران به بهره‌برداری رسید.

مدیر عامل شرکت مهندسی قدس نیرو در آیین بهره برداری از این مدرسه که به همت خیران این شرکت ساخته شده، گفت: برای ساخت این مدرسه با زیربنای ۱۰۰ متر مربع سه میلیارد ریال اعتبار از محل کمک های خیران هزینه شده است.

سعید مهذب ترابی افزود: بعد از زلزله ۷.۳ریشتری غرب کرمانشاه، تمام مردم ایران به یاری زلزله زدگان استان کرمانشاه آمده و خود را در این غم بزرگ شریک دانستند.
وی اظهار داشت: شرکت مهندسی قدس نیرو از محل صرفه جویی در هزینه های جاری شرکت و کمک هایی که پرسنل آن جمع آوری کرده بود برای ساختن یک مدرسه در شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب اقدام کرد.
مدیرعامل شرکت مهندسی قدس نیرو گفت: امید است دانش آموزان این منطقه با آرامش خاطر در این مدرسه ساخته شده به تحصیل پرداخته و آینده این منطقه و کشور را بسازند.

در جریان زلزله سال ۹۶ در این شهرستان، ۳۲ باب مدرسه تخریب شد که با همت خیران و دولت حوزه بازسازی توسعه یافت و امروز ۵۷ مدرسه با هدف افزایش سرانه آموزشی در حال بازسازی و یا ساختن است.

سرپل ذهاب در مقاطع مختلف تحصیلی ۱۵ هزار دانش آموز دارد که در ۷۰۹ کلاس درس و در قالب ۱۹۳ آموزشگاه شهری و روستایی مشغول تحصیل هستند.

زلزله آبان سال ۹۶ در مجموع ۳۶ هزار واحد آسیب دیده در شهرستان سرپل ذهاب برجای گذاشت.

به علت تورم و مشکلات اقتصادی و تحریم ها، واحدهای در حال ساخت در شهرستان هنوز تکمیل نشده اند که برای تسریع در روند بازسازی تسهیلات تکمیلی در نظرگرفته شده است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسوولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده را تا پایان امسال تکمیل می‌کنند.