نرخ تورم سالانه استان سمنان کمتر از کشور است

سمنان- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: تورم سالانه استان از آذر ۹۷ تا آذر امسال حدود ۳۸.۴ درصد اعلام شده که ۱.۶ درصد کمتر از متوسط تورم سالانه کشور است.

امیر خلیلی خواه روز چهارشنبه در سیزدهمین کارگروه تنظیم بازار استان سمنان در سالن مدیریت بحران استانداری ابراز داشت: نرخ تورم سالانه کشور از آذر ۹۷ تا آذر امسال ۴۰ درصد است و با تلاش‌های انجام در یک سال گذشته نرخ تورم سالانه استان سمنان از کشور کمتر شده است.

وی ادامه داد: نرخ تورم نقطه‌ای در استان سمنان ۲۶.۲ درصد و در کشور ۲۷.۸ درصد است که استان در تورم نقطه‌ای از نرخ کشوری پایین‌تر است.

وی بیان کرد: نرخ تورم سالانه اقلام خوراکی در استان سمنان ۵۳.۲ درصد و در کشور ۵۵.۷ درصد و نرخ تورم سالانه اقلام غیرخوراکی دراستان ۳۰.۷ درصد و در کشور ۳۳.۴ درصد است که این آمار نشان می‌دهد استان در مدت اخیر در کنترل تورم موفق بود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان با بیان اینکه متوسط نرخ تورم ماهانه در استان سه دهم درصد از نرخ تورم ماهانه کشوری بیشتر است، یادآور شد: برآیند داده‌ها نشان می‌دهد باید نظارت بر قیمت‌ها به منظور کنترل نرخ تورم ماهانه افزایش یابد.

وی بیان کرد:نرخ تورم ماهانه اقلام غیرخوراکی در استان سمنان ۳.۷ درصد و در کشور ۲.۸ درصد  و نرخ تورم ماهانه اقلام خوراکی در استان ۳.۱ درصد و  در کشور ۴.۱ درصد است.

خلیلی‌خواه اظهار داشت: بیشترین نرخ  تورم سالانه در استان سمنان مربوط به  دخانیات، لوازم‌خانگی و مبلمان، پوشاک و کفش و خدمات بهداشت و درمان است.

وی تصریح کرد: نرخ تورم سالانه دخانیات در استان سمنان ۵۸.۴ درصد و در کشور ۵۳.۴ درصد است و نرخ تورم پوشاک و کفش در استان ۵۳درصد و در کشور ۴۹.۵ درصد است.

وی اضافه کرد: نرخ تورم سالانه لوازم خانگی و مبلمان در استان سمنان ۶۳.۸ درصد و در کشور ۶۲.۳ درصد است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان خاطرنشان کرد: نرخ تورم سالانه خدمات بهداشت و درمان در استان ۲۷.۲ درصد و در کشور ۲۶.۴ درصد است.

نشست کارگروه تنظیم بازار استان سمنان با حضور جمعی از مسئولان استانی و به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان برگزار و درباره وضعیت بازار در آن بحث و تبادل نظر شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط