تلاش برای حذف پدیده زباله‌گردی در نقده

ارومیه- ایرنا- مسوول خدمات شهری شهرداری نقده با اشاره به تلاش‌ها برای حذف پدیده زباله‌گردی در این شهر، گفت: جمع‌آوری زباله‌گردها در اولویت وظایف شهرداری این شهر قرار دارد زیرا می‌توان با تفکیک زباله در مبداء، با این پدیده منفی مقابله کرد.

یعقوب حیدرپور روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون  حدود 30 نفر در این شهر زباله‌هایی که توسط شهروندان دور انداخته می‌شود را تفکیک کرده و آنها را به مراکز خرید ضایعات حمل می‌کنند که حدود ٨٠ درصد آنان از بیماری اعتیاد رنج می‌برند.
وی در خصوص ضرر و زیان‌های این شغل نیز گفت: یکهزار سطل‌زباله مکانیزه و لیتری در سطح شهر وجود دارد و در این میان زباله‌گردها برای پیدا کردن یک قطعه زباله فلزی کل محتوای سطل‌های زباله شهرداری را به زمین می‌ریزد که هم باعث آلودگی محیط شهری می‌شود و هم می‌تواند در انتقال انواع بیماری‌های واگیردار و ویروسی موثر باشد.
وی ادامه داد: شهرداری نقده با همکاری یک شرکت خصوصی توانسته‌است زباله مناطقی از شهر  را از لحاظ تفکیک در مبداء مدیریت کند.
وی بیان کرد: شهرداری همچنین به دنبال خرید زباله‌های کاغذی، فلزی و پلاستیکی شهروندان است زیرا این اقدام باعث می‌شود تجمیع زباله در سطح شهر کم شود و زباله‌گری که به یک صنعت مافیایی تبدیل شده‌است از بین برود.
مسوول خدمات شهری نقده با بیان این‌که روزانه ۹۰ تن زباله در نقده تولید می‌شود، افزود: ۶۵ تن از این میزان شامل زباله‌های تر و ۲۵ تن آن نیز مربوط به زباله‌های خشک می‌باشد.
فرهنگ‌سازی بین جوامع و اجرای طرح های خلاقانه برای مدیریت پسماند می‌تواند در تولید کمتر زباله و تفکیک آن در مبدا کمک کند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =