گردهمایی مسئولان کتابخانه‌های تخصصی کشور درقم برگزار می‌شود

قم-ایرنا- مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی درقم گفت:‌ گردهمایی مسئولان کتابخانه‌های تخصصصی کشور ،‌سال آینده در این استان برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام هادی قبادی روز چهارشنبه درجلسه شورای تخصصی سیاستگذاری کتابخانه‌های تخصصی قم افزود: این گردهمایی با هدف معرفی و آشنایی با کتابخانه‌های تخصصی کشور و استان ترتیب می‌یابد.

وی بیان داشت: کتابخانه‌های تخصصی استان قم از ظرفیت‌های برجسته علمی برخورداراست که درسطح کشور کم نظیر می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: نهاد کتابخانه‌های تخصصی قم ظرفیت و زیرساخت لازم را در پیشبرد اهداف بیانیه گام دوم را دارد.

قبادی در ادامه گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور ۱۲ مرکز درسطح‌ کشور دارد و  سیزدهمین مرکز اسناد و کتابخانه ملی به زودی درقم راه اندازی می‌شود.

۴۰ کتابخانه تخصصی قم  با مجمع «مکتا» همکاری می‌کنند

مدیرکتابخانه آیت الله حائری مدرسه فیضیه قم نیز دراین جلسه بیان کرد: مجمع کتابخانه‌های تخصصی قم«مکتا» برای دسترسی بیشتر به منابع با تعامل ۴۰ کتابخانه از سال ۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده‌است.

حسن رجبیان گفت:‌ به اشتراک‌گذاری منابع و تبادل پژوهشگران از اهداف مهمی بوده که مجمع کتابخانه‌های تخصصی قم به دنبال آن است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین صرفه‌جویی درهزینه‌ها و تبادل تجربیات مدیران کتابخانه‌های تخصصی قم از دیگر اهداف راه اندازی چنین نهادی در سطح استان می‌باشد.

رجبیان گفت: درمجمع «مکتا» هیچ امری به هیچ یک از کتابخانه‌های تخصصی استان تحمیل نشده و هزینه جانبی به کتابخانه‌ها تحمیل نمی‌شود.

دسترسی بیشتر به منابع هدف مجمع کتابخانه های خصوصی قم است

وی در ادامه بیان داشت: کتابخانه‌هایی در سطح دنیا موفق‌تر هستند که دسترسی به منابع علمی در  آنها از مالکیت فیزیکی کتابها بیشتر باشد.

رجبیان اضافه کرد: برهمین مبنا مجمع مکتا، درمسیر افزایش ظرفیت دسترسی به منابع علمی گام برداشته و تعامل و تبادلات خود را با مراکز علمی افزایش می‌دهد.

وی گفت:‌ قم به عنوان قطب علمی و فرهنگی کشور جایگاه ویژه ای در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی دارد.

وی تصریح کرد: قم از نظر ناشران و کتابخانه های عمومی، خصوصی و تخصصی مهمترین تراز و شاخص فرهنگ کتاب خوانی در سطح کشور می‌باشد.

رجبیان افزود: غنای بسیاری از کتابخانه‌های شخصی موجود درقم از کتابخانه‌های عمومی و تخصصی بیشتر است.

وی گفت:‌ توسعه تکنولوژی‌های نو و افزایش قیمت نشر درسال‌های اخیر اقبال به کتاب را دربین مردم کاهش داده‌است.

وی تصریح کرد: دراین شرایط باید برای جلوگیری از رکود حوزه کتاب و کتابخوانی حمایت از ناشران و نهاد کتابخانه‌ها بیشتر شده‌است.

رجبیان گفت: با افزایش قیمت نشر و تمام شده کتاب، امکان خریداری، نگهداری و توسعه کتابخانه‌های تخصصی با مشکل روبه رو شده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =