پنج هزار یار مهربان مهمان ناخوانده کتابخانه‌های کردستان شدند

سنندج - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان گفت: در ۹ ماه منتهی به آذر امسال، پنج هزار و ۲۴۹ نسخه کتاب از سوی مردم به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده تا یاران مهربان مهمان ناخوانده کتابخانه‌های استان شوند.

محمد عبدالملکی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشترین تعداد کتاب‌های اهدا شده از سوی مردم در این مدت مربوط به شهرستان‌هان مریوان، سنندج و قروه است.

وی با اشاره به اینکه تعداد کتاب‌های اهدایی در سال گذشته چهار هزار و ۲۰۰ جلد بوده است، افزود: رشد چشم‌گیری در این زمینه نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتیم و این کتاب‌ها بیشتر در زمینه ادبیات، کمک درسی، تاریخ و روانشناسی بوده است.  

عبدالملکی در خصوص نحوه توزیع این کتاب‌ها در میان کتابخانه‌های عمومی اضافه کرد: لیستی از کتاب‌های اهدا شده تهیه و سپس در سامانه استعلام کتاب‌های اهدایی ثبت و بعد از صدور مجوز از بخش منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی در میان کتابخانه‌ها توزیع می‌شود.
وی یادآور شد: سالم بودن و موضوع کتاب‌های مذکور از موارد موثر در تایید آنها به شمار می‌رود آنگاه بر حسب نیاز کتابخانه‌های عمومی واقع در مناطق شهری و روستاهای استان کار توزیع انجام می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان گفت: در حال حاضر ۷۹۲ هزار و ۸۰۲ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد و روزانه در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه به ازای هر ۲ نفر در استان یک جلد کتاب در کتابخانه ها موجود است، تاکید کرد: براساس چشم انداز ۱۴۰۴ باید به ازای هر نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی داشته باشیم.
۸۰ کتابخانه عمومی در کردستان وجود دارد که از این تعداد ۵۰ باب نهادی و ۳۰ باب هم مشارکتی است.

در حال حاضر ۴۹ هزارو ۸۱۹ نفر در کردستان عضو فعال کتابخانه‌های عمومی واقع در شهرها و روستاهای استان هستند و به ازای هر یکصد نفر جمعیت استان ۴/۱ مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که این میزان در میانگین کشوری ۴ مترمربع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =