پرونده ۱۱ اثر ناملموس سیستان و بلوچستان برای ثبت در فهرست آثار ملی ارسال شد

زاهدان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: پرونده ۱۱ اثر ناملموس استان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور تکمیل و به شورای سیاستگذاری ثبت معاونت میراث فرهنگی وزارتخانه ارسال شد. 

مهدی ارباب‌نیا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از جمله این آثار «کشک بلوچی میرجاوه، تهیه غذای هتوک، روش تهیه قروت بلوچی و آبگوشت مرغ محلی» است.

وی گفت: جاروی محلی سیستان، ساخت مشک آب و لوبندک سیستان (وسیله‌ای برای راحت قراردادن خمیر بر روی دیواره تنور محلی) نیز از دیگر آثار ارسالی برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: همچنین پرونده عباسعلی باقری یکی از مفاخر معنوی استان که در زمینه آیین‌های سنتی و موسیقی منطقه سیستان اقدامات مهمی انجام داده برای ثبت به شورای سیاست‌گذاری ثبت معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال شده است. 

وی همچنین با اشاره به ثبت ۲ هزار و ۱۵۲ اثر از سیستان و بلوچستان در سامانه کشوری جام بیان کرد: آثار ثبت شده استان در این سامانه از سایت‌های تاریخی از جمله شهرسوخته، محوطه ۱۴ بمپور، اسپیدژ، تپه طالب خان و غیره است. 

ارباب‌نیا گفت: این سامانه مربوط به ‌ثبت اشیای فرهنگی تاریخی به دست آمده از سایت‌های باستانی است که با هدف ساماندهی تمامی اشیای تاریخی کشور راه‌اندازی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =