آیت‌الله جوادی آملی: حفظ دین مردم منجربه مصونیت نظام خواهد شد

قم – ایرنا – آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: تا زمانی که دین و عقیده مردم از هر آسیبی محفوظ باشد نظام اسلامی نیز از هر خطری مصون می‌ماند.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز خبر حوزه، وی در دیدار جمعی از اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش ملی «جایگاه حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» افزود: مساله انقلاب ارتباط مستقیم با فقه و حقوق که موضوع‌هایی همچون جهاد و مبارزه با طاغوت را مطرح می‌کند، دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر خود فقه و حقوق دارای ارتباط تنگاتنگ با حکمت و اصول است.

آیت‌الله جوادی آملی گفت: حکمت از یونان نیامده است، یونان درواقع معبر فلسفه و حکمت است و نه مبدا و مصدر آن؛ این مطلب اساسی باید به‌وسیله این‌گونه همایش‌ها تبیین گردد.

وی اضافه کرد: بیان ذلک این است که ابراهیم خلیل کاری انقلاب گونه کرد؛ ابتدا عده‌ای را به‌وسیله برهان، به راه راست هدایت کرد که تعداد این عده بسیار کم بود، در مرحله بعد دست به تبر برد و بت‌ها را شکست که در اثر آن عده بیشتری به حضرت گرویدند، اما وقتی جریان «بَرْداً وَ سَلاماً» پیش آمد باوجوداینکه رسانه به قدرت امروز نبود اما در اثر سنگینی و عظمت خبر، این خبر سراسر خاورمیانه را فراگرفت و یونان این پیام را دریافت کرد و افرادی چون سقراط را پروراند.

وی تصریح کرد: وجود امام هشتم(ع) در دوران حضور خود در ایران که دوران ورود و نشر افکار و مکاتب مختلف شرق و غرب به ایران بود، هرگز جلو ورود یا ترجمه آثار فلسفی یونان و غیر یونان را نگرفتند بلکه با آن‌ها مواجه می‌شدند و به سوالات و شبهات آن‌ها پاسخ می‌دادند، ما نیز باید به حضرت تاسی کنیم.

آیت‌الله جوادی آملی به برگزارکنندگان این همایش تاکید کرد: باید بدانید که دست شما پر است، شما میراث دار ابراهیم خلیل و سایر رسل و ائمه اطهار(ع) هستید، این سرمایه اکنون در اختیار شماست، ازاین‌رو، امامِ حکیم، امام انقلاب شد، درواقع انقلاب اسلامی را «حکمت» پایه‌ریزی کرد، آنچه روحیه امام (ره) را متحول کرد، حکمت بود.

وی گفت: باید مشخص شود وقتی حکیم، بخواهد انقلابی را پایه‌ریزی کند چگونه می‌اندیشد، نمونه‌ای از این طرز اندیشیدن را می‌توان در کتاب «سه رساله» ملاصدرا دید که می‌گوید حسین بن علی(ع) در کربلا کشته نشد بلکه حضرت در سقیفه کشته شد! این نگاه عمیق حکیم به مساله ولایت، امامت، نبوت و حکومت است. این همان پیامی است که حکمت، به انقلاب اسلامی ما می‌دهد؛ اینکه اگر ایمان نباشد، اگر تفرقه و نفاق باشد، اگر بیگانه‌پرستی باشد بی‌شک وقایعی چون جریان کربلا اجتناب‌ناپذیر است. درنتیجه اساس همه انقلاب‌ها به حکمت برمی‌گردد لذا انقلاب اسلامی در حکمت اسلامی که همان دین است ریشه دارد.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: امروز نیز راه حفظ انقلاب و نظام، حفظ غدیر است، رسالت اصلی این همایش باید این باشد که دین و عقیده مردم  از هر آسیبی محفوظ باشد تا زمانی که این‌چنین باشد این نظام از هر خطری مصون می‌ماند و این وظیفه شما علما و محققین است که دین مردم را از خطر سقیفه محفوظ بدارید و غدیری نگه‌دارید.

وی در پایان به دست‌اندرکاران این همایش توصیه کرد: اگر در این همایش جملات اندیشمندان و حکمای بزرگ ایران همچون فارابی و بوعلی در خصوص مبارزه با دشمن درونی و بیرونی جمع‌آوری بشود کار بسیار ارزشمندی خواهد بود، چراکه در تبیین نگاه حکمای ایران به موضوع حکومت و نظام و مبارزه با دشمنان، کمک شایانی خواهد نمود.

همایش ملی «جایگاه حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی»، بهمن‌ماه امسال در قم برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =