۲۰ طرح عمرانی و خدماتی در منطقه ۲ تهران به بهره برداری رسید

تهران- ایرنا- ۲۰ پروژه عمرانی، تفریحی، خدماتی و ورزشی صبح امروز چهارشنبه با حضور «محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان در منطقه ۲ شهرداری پایتخت به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  احداث مجموعه ورزشی شهدای فرحزاد،  احداث بوستان اوتیسم، تجهیز و راه اندازی همراه سرای شماره ۲ (محل استقرار همراهان بیماران  غیر بومی بستری در تهران)،   پروژه تعریض بزرگراه یادگار امام(حد فاصله بلوار ایوانک تا دادمان)،   راه اندازی پیست اسکی چهار فصل و بهره برداری از سالن ورزشی سرای محله ایوانک از جمله طرحهایی است که امروز در این منطقه شمال غرب تهران به مرحله احداث یا بهره برداری رسید.

احداث سالن آمفی تئاتر سرای محله سپهر، رونمایی از کارت باشگاه شهروندی منطقه ۲، احداث دو پمپ بنزین کوچک مقیاس، توسعه فضای ورزشی مجموعه شهید لشکری، راه اندازی خیابان لبخند و نصب نماد برادران غول پیکر از دیگر پروژه های این منطقه اعلام شده است.

همچنین نصب نمادهای توپیاری حیوانات در خیابان دادمان، مرمت و بازسازی زمین چمن مصنوعی در چهار محله نیایش، ایوانک، اشرفی اصفهانی و گیشا، کلنگ‌زنی بازار میوه و تره بار در محله های ایوانک و فرحزاد  و نیز،  رونمایی و راه‌اندازی اپلیکیشن های «کارا جابز» و «با سلام» هم از طرحهایی بود که امروز با حضور مسئولان شهر تهران انجام شد.

مسئولان مربوطه در مراسم بهره برداری از این طرحها، میزان دقیق هزینه های انجام شده را اعلام نکردند اما گفتند که اجرای آنها به صورت مشارکتی و با همکاری شهرداری و بخش خصوصی صورت گرفته است.

«رسول کشت پور» شهردار منطقه ۲ تهران به عنوان میزبان در این مراسم گفت که با وجود تنگناهای مالی بسیاری که داشتیم، تلاش کردیم این پروژه ها را در کوتاهترین زمان ممکن، تکمیل کنیم و به بهره برداری برسانیم.

وی افزود: بسیاری از این طرحها در مکان های بی دفاع شهری اجرا شده و از دل آن، مراکزی برای خدمات ارزنده به شهروندان از جمله سالن های ورزشی ایجاد شده است.

کشت پور گفت: زمانی که طرح تفصیلی منطقه به تصویب رسید، برای اینکه کار مردم روی زمین نماند، به سرعت اقدام به اجرای طرح‌ از جمله ایجاد سالن ورزشی فرحزاد کردیم و امیدواریم به زودی دیگر طرحها و برنامه های توسعه ای این منطقه نیز به سرانجام برسد.

شهردار منطقه ۲ تهران در همین راستا بر لزوم رفع مشکل اسناد مالکیت شهروندان در محله فرحزاد تاکید کرد و آن را یکی از خواسته های  به حق شهروندان دانست که باید تعیین تکلیف شود.

وی گفت: دره فرحزاد به عنوان یک منطقه تفرجگاهی، فرصتی برای تهران است و باید بتوانیم بخوبی از این فرصت به نفع مردم استفاده کنیم.
 
شهردار منطقه ۲،   توسعه زیر ساختها در منطقه را مهمترین راهبرد شهرداری دانست و اظهارداشت: اگر ایستگاه‌های مترو در این منطقه کامل شود، حدود ۶۵۰ هزار نفر از جمعیت منطقه، سفرهای درون شهری را با مترو انجام خواهند داد.

منطقه دو با بیش از  ٤٧ کیلومترمربع مساحت و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر جمعیت، در محدوده میانی و شمالی شهر تهران قرار دارد. این منطقه از ٩ ناحیه و ٢١ محله تشکیل شده و با مناطق یک، ۳، ۵، ۶، ۹ و ۱۰  همجوار است. موقعیت جغرافیایی آن از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب به خیابان آزادی، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به بزرگراه آیت الله اشرفی اصفهانی محدود می شود.

سخنرانان مراسم و دیدگاههای آنان

«محسن هاشمی» رئیس شورای اسلامی شهر تهران هم در این آیین با اشاره به مشکلات شهروندان در محله فرحزاد اظهار داشت: برای حل مسایلی نظیر سند مالکیت،‌ باز آفرینی رود دره و ساخت و سازها در منطقه فرحزاد باید کمک فرامنطقه ای گرفته شود. 

وی افزود:‌ در این زمینه باید شهردار تهران و منطقه با نهادهای فرادستی وارد صحبت شوند و اگر ثابت شد که شهروندان مالک هستند ، سند مالکیت آنها صادر شود.

رییس شورای شهر تهران تصریح کرد:‌شهرداری منطقه هم باید در اجرای پروژه ها و خرید اراضی، حقوق مردم را پرداخت کند.

حجت الاسلام «محمدعلی فقیهی»، امام جماعت مسجد جامع فرحزاد هم در این مراسم گفت: محله فرحزاد هزار سال قدمت دارد و بسیاری از اهالی این محله، منزل و مغازه ها را وقف امام حسین (ع) کرده اند و مراسم ایام شهادت امام حسین، در این محله بی مانند است.

وی با بیان اینکه فرحزاد پیش از رسیدن شهر تهران، یک روستا بوده و روستا نیز سند نداشته است، گفت: از شورای شهر می خواهیم موضوع دریافت سند املاک محل را پیگیری کنند.

«رحیم فرحزادی»، عضو شورایاری محله فرحزاد نیز در این آیین، خواستار تصویب اعتبارات از سوی شهرداری جهت تعریض و اصلاح خیابان امامزاده داوود شد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از منطقه بافت فرسوده است اما اجازه ساخت داده نمی شود، گفت: به دلیل عدم صدور مجوز  ساخت، معابر و خیابان‌های درستی نداریم و احکام کمیسیون ماده صد نیز مشکلی بر مشکلات مردم افزوده است.

«یاسر هاشمی رفسنجانی»، مدیرعامل موسسه خیریه “رها” نیز در این مراسم اظهار داشت: پروژه همراه سرای منطقه ۲ که امروز به بهره برداری رسید، پاسخ به یکی از مشکلات جدی در کشور است که تاکنون در مورد آن اقدام چندانی انجام نشده بود.

وی افزود: امروز شهروندان از نقاط مختلف ایران برای درمان به تهران می‌آیند و هزینه درمان آنها از طریق تامین اجتماعی و بیمه ها و خیران تامین می شود اما هزینه های سنگینی برای همراهان بیمار از جمله تامین محل اقامت آنها وجود دارد.

یاسر هاشمی در این زمینه از شهرداری منطقه ۲  به عنوان یک نهاد پیشرو در حوزه کمک به همراهان بیماران یاد کرد و گفت که به دلیل  وجود بیمارستان‌های رسول اکرم(ص)، میلاد و مدرس در این منطقه به وجود همراه سرا نیاز بود.

به گفته مدیرعامل موسسه خیریه رها، تا کنون یکهزار حواله اسکان همراهان بیمار برای همراه سرای شماره 2 صادر شده است و حدود نیمی از آنها از این ظرفیت استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه قانون مشخصی درباره بیماران غیر بومی نداریم ، از شهرداری تهران خواست برای رسیدگی به وضعیت اینگونه بیماران و همراهان آنها برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

«سعیده صالح غفاری» مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران هم با حضور در این آیین گفت: یکی از بزرگترین گروه مورد هدف همکاری انجمن اوتیسم، شوراها و شهرداری های کل کشور و شهرداری تهرانی است.

وی عدم تعامل و برقراری ارتباط را بزرگترین مشکل این قشر دانست و افزود:‌ آموزش پذیری کودکان اوتیسم و بازگشت آنها به جامعه به عنوان مولد از دیگر مشکلات این قشر است.

صالح غفاری  با اشاره به راه اندازی بوستان اوتیسم در منطقه ۲ شهرداری تهران، اظهار داشت: انتظار داریم که تا روز جهانی اوتیسم، (هفته آخر فروردین ماه) شاهد راه اندازی فازهای بعدی این بوستان باشیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha