کره شمالی از ساخت سلاح راهبردی جدید خبر داد 

تهران- ایرنا- رهبر کره شمالی در سخنرانی سال جدید گفت: پیونگ یانگ در حال برنامه ریزی "سلاح راهبردی جدید" است که با استفاده از آن در مقابل آمریکا و ترامپ قرار خواهیم گرفت.  

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سخنرانی سال جدید ۲۰۲۰ گفت: کشور در حال کار بر روی مواد بازدارنده هسته‌ای جدید است، اما مقیاس آن بستگی به روابط آینده دو کشور (آمریکا- کره شمالی) دارد.  

رهبر کره شمالی همچنین تهدید کرد که در صورت تاخیر مجدد در مذاکرات بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی، آمریکا ضرر بسیار بزرگی را تجربه خواهد کرد.  

کارشناسان بی‌شماری ابراز نگرانی کرده‌اند که با افزایش تنش روابط میان ایالات متحده و کره شمالی، "اون " آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای را که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، تسریع می‌بخشد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه پیش از سخنرانی کیم جونگ اون و پایان ضرب العجل پیونگ یانگ در مورد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا، در بیانیه‌ای تأکید کرد که همچنان علاقه‌ای برای حمایت از پیشنهادات چین و روسیه در مورد حذف برخی از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که کره شمالی را هدف قرار داده است، ندارد. 

طبق گزارشات، نمایندگان پکن و مسکو در سازمان ملل به تازگی برای پایان دادن به بن بست مذاکرات و روابطذ دیپلماتیک میان آمریکا و کره شمالی، پیشنهاداتی به شورای امنیت برای کاهش برخی از تحریم‌های کره شمالی ارائه کرده بودند. 
رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه اعلام کرد که آمریکا در صورت آزمایش موشک دوربرد یا هسته‌ای کره شمالی، بسیار ناامید می‌شود و به‌ عنوان قدرت مطرح نظامی و اقتصادی، اقدامی در خور، اتخاذ می‌کند. 

او در مصاحبه‌ای به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که آمریکا از ابزار زیادی برای پاسخگویی به هر گونه آزمایشی برخوردار است. 

پیونگ یانگ از واشنگتن خواسته است؛ ابتکار عمل جدیدی را برای پایان اختلاف‌های دو کشور در زمینه برنامه تسلیحاتی کره ارائه دهد. 

کره شمالی در ماه جاری به آمریکا هشدار دارد که اگر سطح انتظاراتش برآورده نشود، ممکن است هدیه کریسمس پیونگ یانگ برای واشنگتن، هدیه‌ای ناخواسته باشد.

بر اساس اعلام فرماندهان ارتش آمریکا، هدیه کره شمالی می‌تواند آزمایش موشک دوربرد یا بمب اتمی باشد؛ امری که پیونگ یانگ آن را از سال ۲۰۱۷ به تعلیق در آورده است.  

در پی بن‌بست مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ تا پایان سال ۲۰۱۹ به واشنگتن فرصت داده بود که بستر مناسبی برای توافق فراهم کند. 

پیونگ یانگ همچنین تهدید کرده؛ در صورتی که آمریکا تا پایان این مهلت کاری برای از سرگیری مذاکرات نکند، یک «هدیه کریسمس» به واشنگتن خواهد داد. 

کره شمالی در سال جاری میلادی ۱۳ آزمایش موشکی انجام داد که گفته می‌شود خیلی از آن‌ها، موشک‌های دوربرد نبوده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =