نماینده پارلمان عراق: محمد توفیق علاوی بیشترین شانس را برای نخست وزیری دارد

تهران-ایرنا-یکی از نمایندگان ائتلاف "النصر" در پارلمان عراق به ریاست "حیدر العبادی" نخست وزیر اسبق عراق گفت:"محمد توفیق علاوی" (نامزد ائتلاف سازندگی) بیشترین شانس را برای نخست وزیری دارد.

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی "سومریه نیوز" عراق، فالح الزیادی سه‌شنبه شب گفت: در فضای سیاسی کنونی در عراق روی سه شخصیت توافق وجود دارد، همچنان که اجماعی کلی میان مردم معترض و گروه‌های سیاسی در خصوص این افراد به چشم می‌خورد.

وی افزود: پیش بینی می‌شود تصمیم نهایی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق طی دو هفته آینده گرفته شود.

الزیادی افزود: همچنان برخی از گروه‌های سیاسی عراق مخالف نامزدی یک فرد نظامی برای نخست وزیری هستند و می‌خواهند نخست وزیر آینده یک شخصیت غیر نظامی باشد و بر این باورم که محمد توفیق علاوی شخصیتی است که بیشترین شانس را برای این مقام خواهد داشت.

این نماینده پارلمان عراق البته افزود: تا زمانی که توافقی میان گروه‌های سیاسی و مردم معترض در خصوص فرد معینی وجود نداشته باشد، امکان انتخاب هیچ فردی وجود ندارد.

در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق که اردیبهشت ماه ۹۷ برگزار شد، ائتلاف النصر به ریاست العبادی با کسب ۴۲ کرسی، پس از ائتلاف سائرون به ریاست "مقتدا صدر" و سازندگی به ریاست "هادی العامری" توانست جایگاه سوم بیشترین نمایندگان پارلمان عراق را به دست آورد.

سخنان الزیادی درحالی مطرح می‌شود که "برهم صالح" رییس جمهوری عراق پنجم دی ماه حاضر نشد "اسعد العیدانی" نامزد پیشنهادی فراکسیون البناء (سازندگی) به ریاست "هادی العامری" را به عنوان نخست وزیر جدید عراق معرفی کند.

صالح همچنین اعلام کرد که وی آمادگی دارد که از مقام ریاست جمهوری عراق کناره‌گیری کند.

اعتراض‌های عراق که از مهر ماه گذشته آغاز شده یک ماه پیش منجر به استعفای عادل عبدالمهدی (۲۹نوامبر/ ۸آذر) از سمت نخست وزیری شد و دولت وی تا تعیین و معرفی فرد جایگزین به دولت پیشبرد امور معروف شد.

با وجود پایان مهلت قانونی معرفی نخست وزیر، اختلاف نظرها و نبود اجماع میان شخصیت‌های سیاسی و حزبی عراق سبب شده هنوز سرنوشت نخست وزیر جدید این کشور در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =