آلبوم موسیقی «مقامات کهن تنبور» در فرهنگسرای سرو رونمایی می‌شود

تهران-ایرنا- آلبوم موسیقی «مقامات کهن تنبور» با نوای تنبور یحیی رعنایی و صدای پویان رعنایی در فرهنگسرای سرو رونمایی و کنسرت تنبورنوازان «واله» به سرپرستی حیدر کاکی و با صدای فواد یاره در فرهنگسرای ارسباران‎ برگزار می‌شود.

به گزارش روز سه‌شنبه مدیریت روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه ۶ و فرهنگسرای سرو، مجموعه آلبوم «مقامات کهن تنبور» شامل آموخته‌ها و تجربیات حدود پنج دهه یحیی رعنایی از استادان صاحب سبک موسیقی مقامی تنبور(مقامات باستانی و حقانی حوزه صحنه) در قالب پنج لوح فشرده و یک دفترچه حاوی توضیحات مقام‌ها منتشر شده است.

یحیی رعنایی متولد (صحنه - ۱۳۴۱) فراگیری نوازندگی تنبور و مقام‌های حقانی و باستانی تنبور حوزه صحنه را از کودکی نزد استاد سیدامرالله شاه‌ابراهیمی و مقام‌های منطقه گوران را نزد استاد عابدین خادمی فراگرفت.

همچنین وی از محضر استادانی همچون حسین روحتافی، سیدایاز قزوینه‎ای، درویش امیرحیاتی، سیدنعمت ذوالنوری، سیدنورمحمد زکی‌آبادی، سیدعزت یاری در صحنه و استادان سیدولی حسینی، طاهر یارویسی، سیدمنصور یاری و کیومرث خالدپور فراگرفت.

رعنایی حدود پنج دهه به فراگیری، آموزش و پژوهش در حوزه تنبور مبادرت ورزیده و در همین راستا جوایز گوناگونی را کسب کرده است. وی اجراهای متعددی را به صورت تکنوازی و گروه‌نوازی در داخل و خارج از کشور اجرا کرده است و در زمینه آهنگسازی نیز آثار فراوانی دارد که می‎توان به قطعات: بنی آدم اعضای یکدیگرند، رطل گران، یاوران مسم، فدای دوست، باده نوشان و..... اشاره کرد.

این مراسم با حضور فریدون جنیدی (استاد شاهنامه‌پژوه و مدرس زبان‌های ایران باستان) برگزار می‎شود.

علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند پنجشنبه ۱۲ دی ماه ساعت ۱۸ به فرهنگسرای سرو واقع در خیابان ولی عصر(عج)، ضلع شمالی پارک ساعی، انتهای کوی ساعی دوم مراجعه کنند.

اجرای کنسرت تنبورنوازان «واله» در فرهنگسرای ارسباران‎

این کنسرت در قالب طرح «هنر برای همه» از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به سرپرستی حیدر کاکی و با صدای فواد یاره ۱۳ دی ماه ساعت ۱۹:۳۰ در فرهنگسرای ارسباران اجرا خواهد شد.

این کنسرت در دو بخش اجرا خواهد شد، بخش اول قطعاتی در فضای مقام شاخوشینی و اشتراکات آن با چهارگاه اجرا می‎شود.

این بخش براساس موسیقی کهن تنبور و با بهره‎گیری از روند ملودیک و ریتمیک این موسیقی اجرا می‎شود.

بخش دوم شامل قطعاتی از موسیقی تنبور بر اساس مقام‌های قه تار و سحری و قطعاتی فولک از موسیقی منطقه مکریان توسط گروه موسیقی سوارو و با همراهی تنبورنوازان واله اجرا می‌شود.

فرهنگسرای ارسباران در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =