پاکستان در سال ۲۰۱۹، شاهد ۳۰۷ عملیات تروریستی بود

اسلام آباد - ایرنا - مردم پاکستان در حالی آخرین روز از سال ۲۰۱۹ میلادی را پشت سر می گذارند که در ۱۲ ماه اخیر شاهد ۳۷۰ عملیات تروریستی در مناطق مختلف این کشور بودند و بر اثر آن دستکم ۵۱۸ نفر جان خود را از دست دادند.

رسانه های پاکستان روز سه شنبه به نقل از گزارش جدید سالانه موسسه پژوهش و مطالعات امنیتی از اندیشکده های معتبر این کشور موسوم به (CRSS) نوشتند: ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان شاهد بیشترین خشونت ها و اقدامات خرابکارانه از سوی عناصر تروریستی و شورشیان جدایی طلب بود.

در این گزارش با اشاره به کاهش تلفات ناشی از اقدامات تروریستی در سال ۲۰۱۹ میلادی در مقایسه با سال گذشته آمده است: ۹ فقره عملیات انتحاری نیز در طول سال ۲۰۱۹ در مناطق مختلف پاکستان با ۵۶ کشته رخ داد در حالی که سال ۲۰۱۸ تعداد ۲۶ حمله انتحاری انجام شد که ۲۹۵ نفر کشته برجای گذاشت.

اندیشکده پژوهش و مطالعات امنیتی پاکستان گزارش داد: غیرنظامیان بیشترین آسیب دیدگان عملیات تروریستی بودند در عین حال میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۹ با کاهش ۳۶ درصدی و تلفات نیروهای امنیتی و مقامات دولتی نیز با ۱۹ درصد کاهش همراه بوده است.

پاکستان در سال ۲۰۱۹ شاهد تهاجم پهپادهای مسلح آمریکا نبود در حالی که سازمان سیا از سال ۲۰۰۴ به بهانه هدف قرار دادن عناصر تروریستی بارها خاک پاکستان را هدف حمله قرار داد موضوعی که اسلام آباد همواره این عملیات را ضمن محکومیت، نقض حاکمیت خود تلقی کرده است.

پاکستان در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که چهار مرتبه از جانب پرنده های بدون سرنشین آمریکا مورد حمله قرار گرفت، در سال ۲۰۱۹ شاهد هیچ عملیات هوایی سازمان سیا نبود.

گروه های تروریستی شامل داعش و تحریک طالبان در طول سال گذشته میلادی مسئولیت ۱۲ فقره از عملیات های انتحاری، حمله مسلحانه و انفجار را برعهده گرفتند.

این اندیشکده پاکستانی یکی از دلایل کاهش فعالیت های ستیزه جویی و اقدامات خرابکارانه عناصر تروریستی را تشدید برخورد قضایی و امنیتی با سازمان های ممنوعه و مجازات عناصر عنوان کرد.

در این گزارش آمده است: در سال ۲۰۱۹، تعداد ۱۴۱ تروریست و عناصر وابسته به گروه های ممنوعه بازداشت شدند که شامل ۳۲ تروریست از تحریک طالبان، ۱۱ نفر از اعضای گروه افراطی و ضدشیعه لشکر جهنگوی، ۳ تروریست وابسته به القاعده شاخه شبه قاره، چهار تروریست داعش و هفت نفر از عناصر وابسته به شورشیان بلوچ هستند.

علاوه بر این ۲۴ نفر از شبه نظامیان وابسته به گروه جیش محمد، دو نفر از گروه جماعت الدعوه و ده ها نفر در ارتباط با جرایم خشونت و ستیزه جویی نیز از سوی نهادهای مجری قانون و امنیت پاکستان  نیز بازداشت شدند.

مرکز ملی مبارزه با تروریسم پاکستان پیشتر، شهر اسلام‌آباد پایتخت این کشور را امنترین و ایالت بلوچستان را پرمخاطره ترین مناطق پاکستان از لحاظ رخدادهای تروریستی در سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده بود.

ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان سال ها از خشونت و تروریسم رنج می برد. طی ماه های اخیر، این استان با تعدادی از چالش های امنیتی مواجه بوده است و نیروهای امنیتی در این ایالت به طور مستمر در انفجارهای جاده ای و حملات انتحاری هدف قرار گرفته اند.

فرمانده پلیس این ایالت پیشتر گزارش داد: ۹۱۱ نفر از نیروهای پلیس در حمله های تروریستی  در مدت ۱۰ سال گذشته در ایالت بلوچستان جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha