غرب، معمولی یا غریب

تهران- ایرنا- نمایشگاه «طبیعت باجان، طبیعت بی‌جان» تلاش می کند رهایی و معمولی بودن بدن‌های غربی را با نگاه غریب و ناآشنای شرقی واکاوی کند.

نمایشگاه انفرادی عکس، ویدئو و چیدمان فاطمه زهتاب با عنوان طبیعت باجان، طبیعت بی‌جان ششم دی ماه در گالری‌ ژاله آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه مفهومی از بدن را دنبال می کند که به مثابه دیگری، جان خود را از دست می دهد تا در چشمان مخاطب از طبیعی به اگزوتیسم تغییر وضعیت دهد. این تغییر وضعیت دیگر نه فقط یک مفهوم که یک جریان فرهنگی است و بیشتر در نسبت با غرب بیان می‌شود و صرفاً تقلید از غرب نیست و می‌تواند چیزی الهام گرفته به‌واسطه آشنایی با فرد خارجی باشد.
این آثار تولید شده از زیست یک‌ماهه هنرمند در محیطی جدید نشات می گیرد و به عبارتی اگزوتیسم را در صورتی از عادت شکنی، مفهومی وارونه می کند تا از نگاه هنرمند شرقی به غرب نگاه شود. هنرمند، هر عکس‌ واحد را به دو شیوه متفاوت ارائه کرده است.

در جایی از نمایشگاه مواجهه مستقیم مخاطب با عکس وجود دارد و در دیوار مقابل همان عکس‌ها بریده شده و در قاب‌های کوچک دوباره چیده شده‌اند؛ مخاطب می‌تواند در فضای محدودی که برایش تعیین شده آنها را جابجایی کرده و چیدمان جدیدی ایجاد کند. به این ترتیب تعامل مخاطب در اثر می تواند به مفهومی جدید فارغ از اثر و هنرمند منتهی شود.

در بیانیه این نمایشگاه به قلم زهتاب آمده است: 

اگزوتیسم وضع طبیعی (تر) بدن ها که در عهد ناصری ایرانیان فرنگ رفته را نوید بهشت می داد امروز در فرم دیگری تداوم یافته است هنوز رهایی و معمولی بودن بدن های غربی برای ما چشمگیر، غریب و ناشناست. واکاوی عامل و ساز و کار این اگزوتیسم بهانه نمایشگاه پیش روست. پرسش این است که چه کسی از مشروط کردن بدن ها از بیجان کردن آنها بهره می‌برد؟

در چیدمان مرکزی نمایشگاه طبیعت باجان، طبیعت بی‌جان که با نوشته‌هایی احاطه شده هنرمند باز به ارجاعات خود در بیانیه باز می‌گردد و تلاش می‌کند تا ایجاد معنای جدیدی برای فضای کلی نمایشگاه ارائه دهد.

 نمایشگاه انفرادی عکس، ویدئو و چیدمان فاطمه زهتاب با عنوان طبیعت باجان، طبیعت بی‌جان ۶ دی ماه در گالری‌ ژاله آغاز به کار کرد و  تا ۱۳ دی به نشانی کریم خان، خیابان ایرانشهر، خیابان نوشهر، پلاک ۳ میزبان علاقه مندان به تماشای آثار هنری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

سرخط اخبار فرهنگ