کارشناسان روس: صلح برای جهان، پیام رزمایش ایران، روسیه و چین

مسکو - ایرنا – کارشناسان روس بر این باورند که رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند ضمن اینکه حکایت از سطح عالی روابط و همکاری های سه کشور دارد، حامل پیام صلح برای جهان است.

فئودور لوکیانف رئیس شورای سیاست خارجی و دفاع روسیه که سردبیر نشریه روسی «روسیه در سیاست جهانی» و از نظریه پردازان سیاسی این کشور است، روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: رزمایش ایران، روسیه و چین پیام صلح و نه جنگ طلبی به جهان دارد.


وی افزود:  این رزمایش یک بار دیگر تلاش سه کشور برای تقویت امنیت و ثبات جهانی را نشان داد که در نقطه مقابل برنامه های آمریکا و پیمان ناتو تحت رهبری این کشور قرار دارد.
لوکیانف با بیان اینکه ایران برای تامین امنیت منطقه تلاش می کند، خاطرنشان کرد:  اقدامات ایران و روسیه در سوریه که عامل کلیدی در شکست تروریست های مورد حمایت برخی کشورهای منطقه و آمریکا بود، صلح جویی مسکو و تهران را به اثبات رساند.
این تحلیلگر ارشد روس گفت: ایران و روسیه منافع خود را در تامین ثبات منطقه می بینند و طرح های دو کشور برای حفظ امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز گویای این واقعیت مهم است.
وی افزود: اطمینان دارم ابتکارهای مشترک دو کشور و کشورهای هم پیمان جوابگوی نیازهای منطقه خلیج فارس برای ثبات و امنیت به منظور تامین شرایط ادامه صادرات مواد هیدروکربنی بویژه نفت از کشورهای این منطقه است.

لوکیانف در ادامه خاطرنشان کرد: ساختار همکاریهای ایران وروسیه در سالهای اخیر تقویت شده است و نمونه بارز آن چند سفر ناوگروه های روسی به بنادر ایران و ناوگروه های ایرانی به بنادر روسیه است.
 وی افزود: دو کشور در زمان حاضر با چالش های مشترکی مواجه هستند که مهم ترین آن توسعه طلبی و خصومت آمریکا است که باعث متزلزل شدن ثبات بین المللی شده است.
 لوکیانف با انتقاد از سیاست های آمریکا در منطقه خاورمیانه، گفت: حضور نظامی آمریکا بویژه در خلیج فارس موجب بروز تنش های شدید در این منطقه شده است و چنین بنظر می رسد که واشنگتن عمدا و برنامه ریزی شده منطقه را متشنج و بی ثبات می کند.


رزمایش مشترک سه کشور یک اعلامیه سیاسی بود
مفسر سیاسی شبکه تلویزیونی راشاتودی نیز اعلام کرد که رزمایش ایران، روسیه و چین در اقیانوس هند و دریای عمان یک مانور نظامی صرف نبود بلکه اعلامیه سیاسی و واکنشی به مداخلات آمریکا در منطقه بود.  


مراد گادزییف با اعلام این مطلب افزود: تنگه هرمز یک شاهراه حیاتی است که روزانه 21 درصد نفت مصرفی جهان از آن عبور می‌کند.
وی ادامه داد: این مسیر و آبراهه مانند طلای سیاه قابل انفجار و خطرناک است.

رزمایش مشترک سه کشور علیه توسعه طلبی آمریکا
معاون انستیتو کشورهای آسیا و آفریقا وابسته به دانشگاه دولتی ام.گ.او مسکو گفت: رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین علیه توسعه طلبی و افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه اقیانوس هند و تنگه هرمز و خلیج فارس بود. 


آندره کارنییف در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، رزمایش مشترک سه کشور را اقدامی بی نظیر خواند و افزود: ایران، روسیه و چین با برگزاری این رزمایش، پایبندی خود به طرح های برای تامین امنیت و ثبات منطقه را اثبات کردند.
وی ادامه داد: با توجه به سطح عالی همکاریها و اعتماد متقابل سه کشور به یکدیگر و تلاش آنها برای کاهش تنش ها در منطقه، به احتمال زیاد چنین رزمایش هایی در آینده تکرار شود. 
رزمایش مشترک واحدهای دریایی ایران روسیه و چین با نام کمربند امنیتی دریایی در روزهای اخیر در آبهای شمال اقیانوس هند برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =