۱۰ دی ۱۳۹۸، ۱۲:۰۲
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83614971
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

عملیات بازسازی نتردام وارد مرحله جدید و پرمخاطره‌ای شد

تهران – ایرنا – عملیات بازسازی کلیسای نتردام در پاریس که بر اثر آتش‌سوزی فروردین ماه به‌شدت آسیب دید، وارد مرحله‌ جدید و حساسی شده است.

این مرحله  شامل برداشتن یک داربست بزرگ و سنگین از روی سطح بام این بناست که در آتش سوزی ذوب شد.

این داربست قبل از وقوع آتش سوزی روی بام برپا شده بود تا عملیات مرمت بام این کلیسا از روی آن انجام شود.

برای برداشتن این دارست به سه لایه تیرچه فولادی نیاز است تا در اطراف قسمت بیرونی آن قرار گیرد تا کمربندی محافظتی را تشکیل دهد.

به محض تکمیل این عملیات، همان شرکتی که داربست را ساخته است، شروع به برچیدن آن می کند و برای این کار از جرثقیل های خزنده تلسکوپی استفاده می شود. پیش بینی می شود این عملیات آوریل آینده (فروردین  ۹۹) تکمیل شود.

روزنامه آرت در گزارشی در این خصوص نوشت: اگرچه عملیات مرمت نتردام بلافاصله پس از آتش سوزی آغاز شد، کل فرآیند بازسازی گرفتار یک تله دیوان سالارانه شد که تا حد زیادی از سرعت اجرای برنامه های مدنظر مهندسان در راس این کار کاست.

بخشی از این تاخیر به واسطه نگرانی از آلودگی محیط اطراف آتش سوزی بود که پس از حادثه به وجود آمد. این نگرانی باعث شد تا برای محافظت از جان و سلامت کارگران، تمهیدات ایمنی سختی اندیشیده شود.

اقدامات انجام شده در بخش های مختلف این بنا، تاکنون نتایج خوبی در برداشته که نشان می دهد سیستم ساختاری درکل، محکم و استوار است.

هنوز تصمیمی درمورد اینکه بام این بنان چطور ساخته شود، اتخاذ نشده است. عملیات بازسازی طبق تکنیک های قدیمی امکان پذیر است، زیرا مهارت و مواد موجود برای این  کار در فرانسه دردسترس است. همانطور که بام قبلی ۸۰۰  سال دوام آورد، بهترین روش تکیه بر تکنیک های سنتی با افزودن فناوری های محافظتی و مدرن نظارتی بر آتش است.

پس از حادثه آتش سوزی در نتردام، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای تکمیل عملیات بازسازی این بنای ۸۰۰ ساله، مهلتی پنج ساله تعیین کرد.

مقام های قضایی فرانسوی تحقیقاتی را در مورد علت آتش سوزی در نتردام انجام دادند و این گمانه زنی را مطرح کردند که ته سیگار یا نقض الکتریکی، عامل این حادثه باشد.

براساس اعلام وزارت فرهنگ فرانسه، تقریبا یک میلیارد یورو معادل یک میلیارد و یکصد میلیون دلار برای بازسازی نتردام گردآوری شده یا وعده تامین آن داده شده است.

گفته می‌شود که حریق در بخش فوقانی این بنا آغاز شد و سپس به سایر نقاط سرایت کرد. تصاویر اینترنتی نشان می‌دهد که برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فرو ریخته است.

ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی در اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام گوژپشت نتردام که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شد، این کلیسا را محور داستان‌گویی خود قرار داد. برج‌های دوقلوی کلیسا در این رمان محل زندگی کازیمودوی گوژپشت بود. آخرین باری که کلیسا دچار آسیب جدی شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریبا بدون آسیب از دو جنگ جهانی جان به در برد.

رافائل آنتوون Raphaël Enthoven فیلسوف فرانسوی گفت که ویکتور هوگو همه چیز را درمورد سرنوشت کلیسای نتردام تصور کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha