کمتر از یک درصد جرائم کشور مربوط به کردستان است
سرهنگ عبدالله فاتحی رییس پلیس آگاهی کردستان

سنندج - ایرنا - رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: فرهنگ بالای مردم این استان که مخالف ناهنجاری و بزه است و تلاش شبانه روزی پلیس باعث شده تا کردستان کمتر از یک درصد جرائم کشور را داشته باشد البته در تلاشیم تا این میزان را نیز به حداقل برسانیم.

سرهنگ عبدالله فاتحی روز سه‌شنبه در نشست خبری با اهالی رسانه اظهار داشت: با تکیه بر سرمایه اجتماعی مردم و افزایش تعامل آنان با پلیس، فاصله بین وقوع جرم و کشف آن به حداقل رسیده است.

وی به عنوان نمونه به سرقت انجام گرفته در یکی از آزمایشگاه های خیابان کشاورز سنندج در روز گذشته اشاره کرد و افزود: با تلاش کارآگاهان دایره سرقت، اموال مسروقه در کمتر از یک ساعت کشف و ضبط شد.

سرهنگ فاتحی با اشاره به افزایش چشمگیر کشفیات سرقت در یک ماه اخیر در این استان اضافه کرد: در ۹ ماه گذشته آمار کشفیات سرقت در استان ۶۶ درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه ۷۳ درصد سرقت‌های انجام شده در کردستان جزو سرقت‌های خُرد است، یادآور شد: در کردستان سرقت های کلان و خشن نداریم چرا که فرهنگ خاص مردم، مخالف با قانون شکنی و جرم است.

 سرهنگ فاتحی افزایش کشفیات سرقت در سنندج را ۴۱ درصد، در سقز ۵۰ درصد، در مریوان و قروه ۹۲ درصد، در دهگلان ۱۳۱ درصد، در بیجار، کامیاران و دیواندره ۱۰۰درصد و در سروآباد را برابر با ۹ ماهه سال گذشته اعلام کرد.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه در ۱۰ روز اخیر ۵ سارق خودرو در سنندج دستگیر و ۱۵ مالخر هم شناسایی و جلب شدند، گفت: از اعضای این باند، ۷۵ دستگاه خودرو،  ۵ دستگاه موتورسیکلت کشف و ضبط شد.    

 وی با بیان اینکه این افراد به چهار فقره سرقت محتویات داخل خودروها نیز اعتراف کردند، تاکید کرد: ارزش ریالی اموال مسروقه کشف شده از این سارقان ۱۴ میلیارد ریال برآورد شده است.

سرهنگ فاتحی سرقت از منزل را از سرقت‌های حائز اهمیت به دلیل تاثیر منفی فراوانی که در جامعه دارد، دانست و افزود: در یک ماه گذشته سه سارق منزل شناسایی و دستگیر و به ۲۰ فقره سرقت اعتراف کردند.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه تمام تلاش کارآگاهان جرائم جنایی بر این است تا پرونده های قتل در سال‌های گذشته را کشف کند، اظهار داشت: در یک ماه اخیر چند فقره از این قتل‌ها کشف شده است.

سرهنگ فاتحی با تاکید بر لزوم رعایت ایمنی در برابر سرقت اضافه کرد: پرهیز از پارک خودرو در اماکن خلوت و دورافتاده، تجهیز خودرو به تجهیزات حفاظت فیزیکی، خودداری از قرار دادن اسناد، مدارک، وجوه نقد و زیورآلات داخل خودرو، قفل تمام درب‌های خانه هنگام مسافرت و نبودن در منزل، تعویض قفل‌های خانه که تازه به آن اسباب کشی شده، تحویل وجوهات و اشیای قیمتی به صندوق امانات بانک هنگام مسافرت، حمل نکردن پول نقد و مراقبت از کیف حاوی اشیای قیمتی از جمله راهکارهایی است که می‌تواند وقوع سرقت را کاهش دهد.

وی افزود: شماره سامانه ۱۳۰ اورژانس پلیس آگاهی آماده دریافت گزارش مردمی و حضور ماموران در کمترین زمان در محل وقوع جرم است.

رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی کردستان با اشاره به مجرم پروری برخی مناطق خاص گفت: یکی از مناطق سکونت‌گاههای غیررسمی است که مردم می تواند اطلاعات خود درباه مجرمین ساکن در این محلات را با پلیس در میان بگذارند.

سرهنگ فاتحی افراد مسن را بیشترین قشری دانست که در معرض جیب بری و کیف قاپی هستند، یادآور شد: در روزهای اخیر یک باند جیب بر در سنندج به دام افتادند که بیشتر طعمه های آنها افراد مسن در شهرهای سنندج، قروه و دهگلان بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =