عملیات جنگل کاری در ۱۶۸ هکتار از عرصه های ملی گچساران اجرا شد

گچساران- ایرنا- سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: ۱۶۸ هکتار جنگل کاری در عرصه های ملی این شهرستان به۲ روش نهال‌کاری و بذرکاری انجام شد.

منصور عباسی روز سه شنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:  در این طرح ۵۳ هکتار از عرصه های منابع طبیعی پشه کان نهال کاری و ۱۱۳ هکتار از مناطق دیل بذر کاری شد.

وی بیان کرد: در ۵۳ هکتار از عرصه های منابع طبیعی دیل بیش از ۱۶ هزار اصله نهال غرس می شود که تاکنون ۶۰ درصد انجام شده است.
عباسی اظهار کرد: این نهال ها از گونه بومی بادام و کنار است که با آب و هوای منطقه سازگاری دارند.
وی  با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای حفظ منابع طبیعی گفت: با توجه به توپوگرافی منطقه در هر هکتار حدود ۴۵۰ گوده حفر و گونه‌های سازگار با منطقه همچون بادام و کنار کاشته شده است.

عباسی ابراز کرد: همچنین در ۱۱۳ هکتار از عرصه های منابع طبیعی دیل که بر اثر خشکسالی، آتش سوزی و انواع آفت و امراض دچار از خسارت شدند بذر کاری انجام شد.

وی تصریح کرد: سطح میزان جنگل کاری در این شهرستان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

عباسی هدف اجرای این طرح را اصلاح و احیای مراتع تخریب شده، جلوگیری از فرسایش خاک و هدر رفتن آب، نگهداری و ذخیره نزولات آسمانی، تلطیف هوا و ایجاد محیط تفرج گاهی، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرستان و کمک به توسعه پایدار ذکر کرد.
سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران افزود: ۳۲۰ هزار مرتع و ۱۱۵ هزار هکتار جنگل در گچساران وجود دارد.
عباسی افزود: گونه‌های جنگلی بادام، بلوط و بنه بیشترین وسعت جنگل‌های این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند.

۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha