۱۰ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۸
کد خبرنگار: 2194
کد خبر: 83614774
۰ نفر

برچسب‌ها

نوید تکمیل و راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

شیراز – ایرنا - مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد اعلام کرد: با پی‌گیری‌های مستمر موانع موجود در زمینه استقرار و تکمیل نیروگاه خورشیدی منطقه رفع شده و این نیروگاه در این منطقه راه اندازی خواهد شد.

فریدون فدایی دولت، سه‌شنبه در جمع شماری از کارشناسان در بازدید از سایت این منطقه افزود: بخش خصوصی درحال ساخت پروژه نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی لامرد در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار  در این منطقه است که وقفه ای در زمینه انتقال پنل های خورشیدی به محل ساخت نیروگاه صورت گرفت که مانع از تکمیل و در مدار تولید قرار گرفتن این نیروگاه شد.

وی بیان کرد: پی گیری ها به بار نشست و پنل های خورشیدی در حال ترخیص از گمرک شهید رجایی هستند و پیش بینی می شود تا پایان سال، پس از نصب پنل ها و عملیات راه اندازی، نیروگاه به شبکه متصل شود و با توجه به  اطمینان سرمایه گذار به حمایت از سوی مدیریت منطقه، تقاضای طرح توسعه این نیروگاه  از سوی شرکت سرمایه گذار ارایه شده که  در بازه زمانی مشخص زمینی به مساحت ١٠ هکتار در مجاورت این طرح آماده واگذاری است.
فدایی دولت ادامه داد: باتوجه به فراهم بودن زیرساخت‌های سرمایه گذاری، شرایط مناسب برای خرید برق  و شرایط مناسب جغرافیایی و اقلیمی این منطقه ویژه از نظر تابش خورشید و  دردسترس بودن گاز و آب برای احداث نیروگاه‌ها نیز زمینه برای فعالیت شرکت‌ها و هلدینگ های  مطرح در تولید برق و انرژی فراهم است.  

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد همچنین وعده احداث پست اختصاصی تامین برق در منطقه ویژه لامرد داد و گفت: برای احداث پست برق ۲۳۰/۱۳۲/۲۰ کیلوولت در این منطقه با سازمان ایمیدرو و وزارت نیرو نشست ها و مذاکراتی انجام شده که در صورت تامین اعتبار و اخذ مجوزهای لازم، به مرحله اجرا در می آید، اجرای این پست نقش بسزایی در تامین برق دوران بهره برداری صنایع مختلف در این کانون مهم صنعتی دارد.
سرمایه گذار و مجری احداث نیروگاه خورشیدی، شرکت مهندسی توسعه پتروفرآیند کرخه است که برای عملیاتی  کردن این پروژه ، حدود ۱۸۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و حدود ۵/۵ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی انجام  داده است.

این نیروگاه خورشیدی شامل حدود ۳۲ هزار پنل خورشیدی ۳۲۰ واتی شارپ، ۴۰۰ اینورتر ۲۵ کیلووات Fronious است و در طراحی و اجرای آن که تاکنون از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است توجه به مولفه های زیست محیطی  مد نظر قرار گرفته است.
منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس میزبان صنایع مختلفی نظیر کارخانه آلومینیوم جنوب، نیروگاه ۹۳۰ مگاواتی ،کارخانه آسفالت و واحد تولیدی سنگ های مصنوعی است که استقرار صنایع مختلف تولید منیزیم و نیروگاه ها و صنایع مادر در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد پیش بینی شده است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد در جنوب فارس و در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها