نقشه محلات، مناطق و نواحی شهر سنندج با کاربری جدید تهیه شد

سنندج - ایرنا - معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج گفت: طرح تعیین مرز محلات، مناطق و نواحی این شهر در راستای توزیع متوازن خدمات شهری و ایجاد زمینه برای مشارکت شهروندان تهیه شد.

روناک بابایی روز سه شنبه اظهار داشت: تعیین مرز محلات و مناطق شهری براساس دستورالعمل ابلاغی وزارت کشور امسال در دستور کار قرار گرفت و با توجه به مغایرت‌هایی که طرح تفصیلی شهر سنندج با ویژگی های عرفی و اجتماعی محلات دارد در چارچوب قوانین موجود و دستورالعمل ابلاغ شده این معاونت نسبت به اجرای طرح اقدام کرد.

وی با اشاره به تهیه نقشه محلات با کاربری جدید و اجرای طرح تعیین مرز محلات، مناطق و نواحی شهر سنندج افزود: این مهم در راستای توزیع متوازن خدمات شهری، تحقق مدیریت یکپارچه شهری، توزیع عادلانه خدمات و ایجاد زمینه برای مشارکت شهروندان اجرایی شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج اضافه کرد: براساس دستورالعمل، ابتدا نقشه پایلوت BASE MAP که منبع آن طرح تفصیلی مصوب سال ۹۱ شهر سنندج بود و در محیط GIS در محدوده قانونی شهر، نواحی و موقعیت شهر نسبت به حریم شهر سنندج تهیه شد.
وی یادآور شد: براساس طرح تفصیلی، شهر سنندج دارای ۷۷ محله بوده و در ساختار اجتماعی و فرعی شهر، ۱۸۸ محله است که  پس از شناسایی مرز محلات با حضور در محل و درمیان مردم نسبت به شناسایی مرز محلات و اسامی محلات اقدام شد.  
بابایی گفت: پس از تعیین مرز محلات و مرزبندی در محیط GIS محلات بر روی Base map اعمال شده تا تعیین مرزها در انطباق با طرح تفصیلی هم کنترل شود و بر همین اساس بعد از تهیه بلوک‌های آماری جمعیتی براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ از مرکز آمار استانداری کردستان اخذ و براساس مرز محلات جمعیت ساکن در هر کدام از محلات ۱۸۸ گانه شهر تعیین شد.
وی اظهار داشت: براساس دستورالعمل ابلاغ شده تعیین مرز هر محله برپایه معابر پیرامونی و درون بافت محلات بوده که تمام معابر مورد نیاز با ذکر نام در حدود محلات درج و اعلام شد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج اضافه کرد: در ادامه روند تعیین مرز محلات و مناطق و نواحی شهر سنندج طبق مرز محلات نقشه‌ای برای تمام محلات با معرفی کاربری‌های موجود و پیش بینی شده طرح تهیه شد.
وی افزود: براساس جمعیت ساکن، سرانه تمام کاربری‌ها محاسبه و برای هر محله از شهر در سطح هر کدام از مناطق و نواحی شناسنامه حاوی کلیه اطلاعات از جمله  (جمعیت، مساحت محله، کاربری ها، سرانه کاربری، حدود اربعه و معابر پیرامونی و آثار ارزشمند تاریخی موجود در محله تهیه شد.
بابایی تاکید کرد: از برآیند شناسنامه هر کدام از محلات، برای هر منطقه شناسنامه‌ای حاوی تعداد محلات، وضعیت کاربری‌های سطح منطقه و جمعیت ساکن در سطح منطقه و به تبع شناسنامه مناطق برای کل شهر سنندج شناسنامه تهیه شد که بر همین اساس می‌توان وضعیت شهر را از لحاظ پراکنش‌های جمعیت و سطوح کاربری ها تعیین و بررسی کرد.
وی یادآور شد: آنچه بر اساس کار تعیین مرز محلات است تدوین مبانی نظری و استدلالات شهرداری در توجیه اجرای طرح محله‌بندی شهر است که براین اساس نظام تقسیمات منطقه و محله‌بندی باید در راستای توزیع متعادل وزن‌های اقتصادی، جمعیتی و سطوح کاربری ها تعیین و بررسی شود.
بابایی گفت: در همپوشانی تعیین مرز مناطق پژوهش‌هایی که براساس استعلامات لازم به عمل آمده ازشهرداری مناطق بوده و مرز هر کدام از مناطق براساس توانایی اقتصادی و سطح خدمات تعیین شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج تاکید کرد: در حال حاضر طرح تعیین مرز محلات، مناطق و نواحی شهر سنندج تدوین شده و به سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور جهت تایید ارسال شده است.
شهر سنندج مرکز استان کردستان با حدود ۵۰۰ هزار نفر جمعیت با سه ناحیه شهرداری اداره می‌شود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =