هیات چین برای امضای توافق تجاری به آمریکا سفر می کند

پکن- ایرنا- به دنبال موافقت چین و آمریکا برای توافق مقدماتی با هدف کاستن از مناقشات تجاری، قرار است یک هیات از چین راهی واشنگتن شود تا توافق اولیه را با طرف آمریکایی امضا کند.

«لیو خه» معاون نخست وزیر و مذاکره کننده ارشد تجاری چین، ریاست این هیات را برعهده دارد و آنطور که شینهوا امروز سه شنبه گزارش کرد این هیات روز شنبه راهی آمریکا خواهد شد.

سفر این هیات به آمریکا نشان می دهد همانطور که قبلا هم اعلام شده بود این توافق از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی با امضای طرفین رسما به اجرا گذاشته می شود.

خودداری آمریکا از اعمال ۱۶۰ میلیارد دلار تعرفه جدید بر روی کالاهای چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ و همچنین موافقت چین با خریدهای کلان اقلام مختلف از جمله ۵۰ میلیارد دلار محصولات کشاورزی نشان می دهد طرفین به تعهداتشان تا اینجای کار پایبند بوده اند و برای امضای مرحله اول توافق مشکلی ندارند.

از سوی دیگر رابرت لایتهایزر نماینده تجاری آمریکا پیشتر اظهار داشته بود که توافق اولیه جنگ تجاری میان آمریکا و چین در نخستین هفته ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ امضا خواهد شد.

گزارش های رسانه ای از شرق آسیا حاکی است طرف چینی دعوتنامه آمریکا را پذیرفته است و احتمال می رود توافق اولیه در اواسط هفته آینده امضا شود با این وصف نهادهای رسمی چین از جمله وزارت بازرگانی این کشور تاکنون درباره این سفر و امضای توافقنامه اظهار نظر نکرده اند به نظر می رسد علت آن حساسیت بالای مساله است و اینکه مناقشات جدی تجاری طرفین هر آن ممکن است خللی در این زمینه بوجود بیاورد.

دو کشور نزدیک به یک سال است درگیر جنگ تجاری هستند و امضای یک توافقنامه مقدماتی دستکم می تواند به منزله یک آتش بس نسبتا طولانی میان طرفین باشد و به آنها امکان بدهد برای برون رفت از این جنگ تجاری راه های تازه تری پیدا کنند.

نبرد تجاری این دو کشور رسما از ششم جولای سال ۲۰۱۸ شروع شد زمانی که آمریکا بر روی ۳۴ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه ۲۵ درصدی وضع کرد و چین همین میزان تعرفه را  برای کالاهای آمریکایی در نظر گرفت این مناقشه شدت بیشتری پیدا کرد تا اینکه در روز ۲۳ اوت طرفین بر روی کالاهای یکدیگر به مبلغ ۳۴ میلیارد دلار،   ۲۵ درصد تعرفه وضع کردند.  

آمریکا ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چین را مشمول تعرفه ۱۰ درصدی کرد و چین بر روی ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای آن کشور هم تعرفه وضع نمود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =