پویش دوشنبه‌های ورزشی به منطقه ۲۲ پایتخت رسید

تهران-ایرنا- گاهی یک پویش می تواند یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهد؛ پویش ملی دوشنبه های ورزشی اکنون سی و چهارمین دوره خود را در منطقه ۲۲ پشت سر گذاشت؛‌ این پویش توانست با موفقیت مشارکت بیش از یک هزار مربی ورزش مدارس شهر تهران را داشته باشد.

طرح اولیه پویش ملی دوشنبه های ورزشی تهران از اردیبهشت امسال با هدف توسعه تحرک و نشاط اجتماعی به همت سازمان ورزش شهرداری کلید خورد؛ پس از آن دستگاه‌های مختلفی از جمله اداره کل ورزش و جوانان استان تهران و فدراسیون های ورزشی در این طرح مشارکت کردند.
به گفته متولیان ورزش تهران و شهرداری، هم اینک بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ مجموعه ورزشی دولتی و خصوصی در سطح استان، ۲۲۰۰ فضای باز و پارکی در سطح بوستان‌های پایتخت و ۱۹۰ مجموعه ورزشی(شهرداری) در مناطق تهران وجود دارد که می طلبد مردم از این ظرفیت بهره لازم را ببرند.
با این وجود، «رضا گل‌محمدی» مدیر کل ورزش و جوانان استان تهران را نسبت به کشور استانی کم برخوردار می داند که سرانه ورزشی هم اینک برای هر شهروند ۵۷ سانتی متر مربع می رسد که از این حیث جایگاه سی‌ام را به خود اختصاص داده است.
متولی ورزش استان تاکید دارد که برای ارتقای سطح سرانه ورزشی می بایست تمامی دستگاه‌ها دولتی سرانه خود را به این نهاد معرفی کنند تا شاهد افزایش خدمات عمومی باشیم.

پویش دوشنبه ورزشی همزمان در ۶استان کشور
«حیدر سلیمانی »معاون سازمان ورزش شهرداری تهران گفت: هم زمان پویش ملی دوشنبه های ورزشی در شهرهای تبریز، اصفهان، کرمانشاه، یزد، شیراز و تهران انجام می شود.
وی با بیان اینکه این پویش ورزشی هرهفته (روزهای دوشنبه) برگزار می شود خاطر نشان کرد: در این هفته یک هزار و ۳۰۰ دبیر آموزش و پرورش شرکت داشتند چرا که این قشر مهم ترین محرکه ورزش همگانی میان خانواده ها محسوب می شوند.
معاون سازمان ورزش شهرداری تهران بیان کرد: در حال حاضر در این پویش های ملی، بیش از ۱۷ هزار نفر از شهروندان فعالیت می کنند در صدد هستیم تا پایان سال ۱۴۰۰ بتوان بیش از ۳۰ درصد مردم را به ورزش کردن سوق دهیم.
به گفته وی هم اینک ۶۷ درصد به مخاطلبان ورزش صبحگاهی و عصر گاهی افزوده شده است.


سرانه ورزشی دانش آموزان تهرانی ۱۲صدم سانتی متر
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه میزان سرانه ورزش برای دانش آموزان پایتخت را اندک دانست و گفت: سرانه ورزشی استاندارد برای دانش آموزان یک متر مربع بوده که از این حیث تهران با میزان ۱۲صدم سانتی متر مربع، فقیر ترین شهر کشور محسوب می شود.
به گفته حسن محمدی هم اینک بیش از ۴هزارمدرسه در تهران وجود دارد که فضای موجود ورزشی جوابگوی نیاز یک میلیون و ۲۰۰هزار دانش آموز تهرانی را رفع نمی کند.
وی همچنین از طرح ورزش صبحگاهی برای دانش آموزان شهرخبرداد و افزود: هم اینک زنگ ورزش صبحگاهی سه روز در هفته (بازه ۵تا ۷ دقیقه)برای دانش آموزان پایتخت نشین در نظر گرفته شده تا تحرک را در این قشر نهادینه کرد.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران به برنامه پویش ورزشی که برای مربیان و دبیران ورزش این نهاد برگزار شد نیز پرداخت و افزود: آموزش و پروش یکی از تاثیرگذارترین مجموعه برای توسعه ورزش همگانی بوده که تشکیل و توسعه ورزش همگانی در این مجموعه می تواند نسل های آینده را تضمین کند.
محمدی تاکید کرد: همه ساله برای بهتر شدن راندمان کاری دوره های ضمن خدمت ۴۰ ساعته برای معلمان و دبیران تربیت بدنی آموزش و پرورش برگزار تا آخرین نکات کلیدی به آنها گوشزد شود.

زیر ساخت های ورزشی در پایتخت ایجاد شده است
سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران از فراهم بودن زیرساخت های لازم برای توسعه ورزش همگانی خبر داد و گفت: در حال حاضر یک هزار و ۲۰۰ ایستگاه تندرستی در بوستان های پایتخت وجود دارد که در۲ نوبت (صبح و عصر) ورزش پیاده روی و دومیدانی برگزار می‌شود.
مجید رباطی با بیان اینکه تبلیغات برای توسعه ورزش همگانی اندک است گفت: رسانه ها می بایست تبلیغات خوبی برای توسعه ورزش همگانی داشته باشند تا شهروندان استقبال بیشتری از ورزش همگانی داشته باشند.
به گفته وی روزانه ۵۰هزار نفر از خدمات ورزشی ایستگاههای تندرستی شهرداری بهره مند می شوند.

 ورزش ارزان باید مد نظر قرار گیرد
سرپرست اداره واگذاری اماکن سازمان ورزش شهرداری تهران در خصوص واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود ورزش می تواند بهترین رویکرد برای افزایش نشاط اجتماعی باشد.
سید مهدی سید علی ادامه داد: توسعه ورزش همگانی یکی از مسئولیت های شهرداری تهران محسوب شده و هر گونه تغییر در نرخ تعرفه های ورزشی خلاف قانون است.
وی تاکید کرد: نرخ تعرفه های اماکن ورزشی مصوب شورای شهر تهران است و شهروندان هر گونه تخلف در افزایش نرخ قیمت در اماکن واگذار شده به بخش خصوصی را به سازمان ورزش و سامانه تلفنی ۱۸۸۸ گزارش دهند.

ضرورت ادامه پویش های ورزشی
با توجه به جمعیت ۱۴ میلیونی استان تهران، بیماری هایی از جمله فشار خون بالا، چاقی و چربی خون که از آن به عنوان مرگ خاموش یاد می شود، جان شهروندان پایتخت را تهدید می کند.
ضرورت ادامه پویش های ورزشی از این روست که می تواند در کنترل بسیاری از بیماری ها موثر باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha