۹ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۶
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83613988
۰ نفر

برچسب‌ها

رقابت هند با چین در اقیانوس هند

دهلی نو-ایرنا- یک کمیته پارلمانی هند گزارش داد: نیروی دریایی این کشور با هدف افزایش توان نظامی در زیر آب به دنبال ساخت ۲۴ فروند زیردریایی از جمله ۶ زیردریایی هسته ای است. اقدامی که ناظران منطقه آن را گامی در جهت رقابت دهلی‌نو با پکن در منطقه اقیانوس هند ارزیابی می‌کنند.

نشریه "تایمز او ایندیا" روز دوشنبه  با انتشار گزارش کمیته پارلمانی هند، نوشت: نیروی دریایی در گزارش خود به پارلمان اعلام کرده که اکنون ۱۵ فروند زیردریایی سنتی و ۲ فروند زیردریایی هسته ای در ناوگان دریایی این کشور حضور دارد.

دو زیردریایی هسته ای هند با نام های آی ان اس اریهانت و آی ان اس چاکرا در نیروی دریایی این کشور به خدمت گرفته شده اند. اما زیردریایی آی ان اس چاکرا از کشور روسیه برای مدت ۱۰ سال اجاره شده است.

طبق گزارش های رسانه ای زیردریایی ای ان اس اریهانت قادر است ۱۲ موشک بالستیک هسته ای پرتاب کند.

 عمر اکثر زیردریایی های سنتی هند بیش از ۲۰ سال  ارزیابی شده و به همین دلیل نیروی دریایی این کشور به دنبال نوسازی ناوگان خود  است.  

هند در چند سال گذشته شاهد افزایش حضور نظامی چین در منطقه اقیانوس هند بوده و به نوبه خود سعی کرده توانایی دریایی و همچنین زیرساخت های بندری خود را گسترش و توسعه دهد.

چین از سال ۲۰۱۳  میلادی تاکنون ۸ زیردریایی هسته ای و سنتی به منطقه اقیانوس هند اعزام کرده است.

نیروی دریایی هند مصمم است که با افزایش توان عملیاتی خود  منطقه اقیانوس هند را به عنوان سومین اقیانوس بزرگ  جهان، تحت کنترل خود داشته باشد. این منطقه به دلیل عبور دو سوم نفت تولید شده  و نیمی از محموله های باری جهان از اهمیت بسیار بالای استراتژیک برخوردار است.

هند این پهنه اقیانوسی را  حیاط خلوت خود می داند و همواره در تلاش بوده تا به عنوان تنها ارائه دهنده امنیتی ارشد این منطقه به رسمیت شناخته شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =