صنعت برق آماده تامین نیازهای جدید برقی است

تهران - ایرنا - سخنگوی صنعت برق با اشاره به تلاش برای برقی کردن موتورسیکلت‌ها، گفت: صنعت برق آماده تامین نیاز های جدید برقی است.

«مصطفی رجبی مشهدی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به ایرنا افزود: تنها حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت محدودیت تامین برق در ماه های گرم سال وجود دارد که با مدیریت مصرف، این محدودیت ها کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: تامین برق در سایر اوقات هیچ محدودیتی ندارد، علاوه بر آن صنعت برق می‌تواند نیازهای جدید برق را تامین کند.

سخنگوی صنعت برق، برقی کردن موتور سیکلت ها را اقدام مناسبی ارزیابی کرد و گفت: این موضوع به بهبود هوای کلان‌شهرها کمک خواهد کرد و بر این اساس آمادگی وجود دارد تا تامین برق ایستگاه‌های شارژ انجام شود.

سه هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شد

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت توانیر، به دستاوردهای اعمال مدیریت مصرف در پیک تابستان امسال اشاره و خاطرنشان کرد:  سه هزار و ۲۵۰ مگاوات نیروگاه جدید از پیک مصرف سال گذشته تا پیک امسال اضافه شد.

وی، از ثبت رکورد سه هزار و ۸۷۴ مگاواتی با اعمال مدیریت مصرف خبر داد.

رجبی مشهدی گفت: امسال و در پیک مصرف ۲۰۰ هزار تفاهنامه با مشترکان صنعتی، کشاورزی و سایرین برای اعمال مدیریت مصرف امضا شد.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: اعمال مدیریت مصرف در صنایع و بخش کشاورزی در زمان اوج مصرف در تابستان امسال نبود خاموشی برنامه ریزی شده برق را به همراه داشت.
وی افزود: مدیریت مصرف در تابستان امسال صادرات برق کشور براساس تعهدات راممکن کرد ضمن آنکه رشد ۱۲۰ درصدی در صادرات را به همراه داشت.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر گفت: توجه نکردن به مدیریت مصرف در تابستان امسال می توانست نیاز پنج هزارمگاواتی به نیروگاه های جدید با هفت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری را ایجاد کند که اعمال مدیریت مصرف این نیاز را برطرف کرد.
رجبی مشهدی از پرداخت ۳۵۰ میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به صنایع و کشاورزی در پیک امسال خبرداد و خاطرنشان ساخت: محدودیت مصرف برق تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ ساعت است که اعمال برنامه های مدیریت مصرف خواهد توانست این ساعت ها را بدون نیاز به سرمایه گذاری جدید سپری کرد.
هشت میلیون مشترک کمتر از حد الگو مصرف داشتند
سخنگوی صنعت برق در باره میزان مصرف بخش خانگی در پیک تابستان گفت: امسال از ۲۹ میلیون مشترک صنعت برق ۲۴ میلیون مشترک زیر الگوی مصرف، برق مصرف کردند و بر همین اساس تعرفه برق آنان تنها هفت درصد اضافه شد.
رجبی مشهدی ادامه داد: پنج میلیون مشترک نیز بالاتر از الگو، مصرف داشتند که تعرفه برای آنها ۱۶درصد اعمال شد که با هفت درصد مابقی مشترکان تعرفه آنها ۲۳ درصد رشد کرد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر افزود: هشت میلیون مشترک از ۲۴ میلیون مشترک نسبت به پارسال مصرف کمتری از حد الگو داشتند و برهمین اساس و طبق مصوبه وزارت نیرو ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش به آنان پرداخت شد.
وی از تداوم برنامه های مدیریت مصرف برای تابستان سال آینده خبرداد چراکه نتایج این طرح که در تابستان امسال اعمال شد بسیار مثبت بود.
رجبی مشهدی گفت: سه هزارمگاوات نیروگاه نیز برای تابستان سال‌آینده آماده شده است که وارد مدار خواهد شد و پیش بینی می شود با اعمال مدیریت مصرف چهار هزار مگاوات هم از این محل حاصل شود.
سخنگوی صنعت برق به تلاش برای ورود استارتاپ ها به موضوع مدیریت مصرف به صورت جدی در تابستان ۹۹ اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: پیش بینی می شود بتوان با ورود استارتاپ ها بتوان هزارمگاوات صرفه جویی اعمال کرد که در مجموع پنج هزارمگاوات از محل مدیریت مصرف خواهیم داشت.
معافیت پرداخت قبض یکساله 
رجبی مشهدی ضمن تکذیب مجدد افزایش قیمت ها ناشی از حذف قبض کاغذی گفت: اگر هر مشترکی بتواند مستدل افزایش قبض برق ناشی از حذف قبض کاغذی را نشان دهد یکسال از پرداخت قبض معاف خواهد شد.
وی پیش بینی کرد: طرح حذف قبض کاغذی برق بتواند ۳۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی در یکسال به همراه داشته باشد.
نیروگاه‌ها بی تاثیر در آلودگی هوای کلانشهرها 
سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه ۷۰درصد آلودگی ها به ذرات معلق در هوا مربوط می شود، عامل مهم انتشار ذرات معلق در کلانشهرها را وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌ها برشمرد و گفت: نقش نیروگاه‌ها در این بین بسیار کم است.
رجبی مشهدی افزود: نیروگاه ها اگر گاز طبیعی مصرف کنند هیچ‌گونه ذرات معلقی تولید نخواهند کرد و نیروگاه ها تنها در شرایط اضطرار از سوخت مازوت استفاده می‌ کنند که ممکن است عامل آلایندگی باشد و در حال حاضر نیز استفاده از سوخت مازوت در این نیروگاه‌ها بسیار اندک است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیرادامه داد: نیروگاه ها از ابتدای سال ۵۰ هزار میلیون مترمربع گازطبیعی، ۵.۶ میلیارد لیتر گازوئیل استفاده کرده‌اند و  تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از سوخت مایع استفاده شده که میزان مازوت نصف سوخت مایع بوده است.
رجبی مشهدی گفت: ۳۷ هزار مگاوات میزان مصرف در پیک است که اکنون  ۲۲ هزار مگاوات نیروگاه نسبت به تابستان کمتر در مدار هستند.

وی ادامه داد: به طور معمول برای زمان بعد از پیک برنامه‌ ریزی می‌ شود تا نیروگاه‌ها وارد مرحله‌ تعمیرات شوند و براین اساس ۱۰ هزار مگاوات برای تعمیرات از مدار خارج و۱۰ هزار مگاوت هم در انتظار برای خروج قرار می گیرند.

سخنگوی صنعت برق کشور از محدودیت هرساله برای گازرسانی به نیروگاه‌ها خبرداد و خاطرنشان ساخت: براین اساس هماهنگی با وزارت نفت صورت می گیرد تا  از گازوئیل و در اولویت سوم از مازوت استفاده شود.

رجبی مشهدی افزود: اکنون یک هزار مگاوات برق به کشورهای همسایه صادر می‌شود که نسبت به سال گذشته میزان صادرات برق افزایش یافته اما برای اعلام آمار دقیق باید سه ماه باقی مانده سال نیز تمام شود تا بتوان مقایسه درستی به دست آورد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر از استقبال وزارت نیرو از حضور بخش خصوصی برای صادرات برق خبرداد و خاطرنشان ساخت: براساس قانون بخش خصوصی می‌تواند برق حاصل از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را صادر کند که وزارت نیرو نیز حمایت‌هایی را در این حوزه خواهد داشت.
وی در باره مطالبات نیروگاه ها هم گفت: پارسال  ۱۱ هزار میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق پرداخت شد که شش تا هفت هزار میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران و تولید کنندگان برق بوده است.  
سخنگوی صنعت برق در باره بدهی تولید کنندگان برق به صندوق توسعه ملی افزود: براساس پیشنهاد سندیکای تولیدکنندگان، تسهیلات ارائه شده به سرمایه گذاران که از محل صندوق توسعه ملی بوده است، در صورت تصویب مجلس می‌تواند به نرخ زمان دریافت تسهیلات محاسبه شود که دراین صورت افزایش ناشی از نوسان اخیر نرخ ارز را پوشش خواهد داد.
رجبی مشهدی در باره  عرضه برق در بورس انرژی گفت: ما مشتاق به عرضه برق در بورس انرژی هستیم اما قراردادهایی را از سال‌های گذشته داریم که موظف به تامین برق آنها هستیم.
وی با بیان این که از این پس قراردادهای خرید تضمینی برق با نیروگاه‌ها به شیوه فعلی منعقد نخواهد شد، خاطرنشان کرد: از این پس با برگزاری مناقصه، نسبت به انتخاب سرمایه گذار اقدام خواهد شد که این شیوه براساس ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه انجام می‌گیرد

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =