دست آمریکایی ها همچنان در جیب سعودی ها

تهران- ایرنا- شرکت آمریکایی ریتون مستقر در ریاض قرارداد بهینه‌سازی و بومی‌سازی سامانه ناکارآمد دفاع هوایی پاتریوت را دو روز پیش (شنبه) با عربستان سعودی امضا کرد؛ قراردادی که برآورد شده، فقط به سود آمریکایی هاست و منفعتی برای عربستان نخواهد داشت.  

به گزارش روزنامه نشنال پست، ریاض قرارداد بهینه‌سازی سامانه دفاعی هوایی پاتریوت را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تقویت صنایع دفاعی هوایی و تنوع بخشی به اقتصاد عربستان امضا کرده است!

این روزنامه افزود: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در راستای جاه طلبی‌های خود سعی دارد اقتصاد ریاض را به دور از اتکا به صادرات نفت متنوع کند به طوری که نیمی از تجهیزات دفاعی عربستان را بصورت بومی تولید و یا مونتاژ کند.  

شرکت ریتون یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات نظامی و موشک‌های هدایت شونده است.

پاتریوت پدافند هوایی ناکارآمد

چندین حمله موشکی و چند عملیات موفق پهپادی رزمندگان یمنی به شماری از پالایشگاه های شرکت آرامکو و همچنین چندین فرودگاه نظامی عربستان و ناکامی سامانه پدافند آمریکایی پاتریوت برای مقابله و رهگیری این موشک ها و پهپادها، مقامات ریاض را به این فکر انداخته تا سامانه پدافند هوایی خود را تقویت کنند از این رو سعودی ها ابتدا در اواخر آبانماه حرکتی را برای خرید سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسی آغاز کردند، ولی آمریکایی ها به سرعت صورت مساله را تغییر داده و البته این بار با فروش باصطلاح مونتاز قسمتی از موشک های پاتریوت در عربستان، دست خود را بیشتر در جیب آل سعود فرو بردند.

موفقیت‌های چشمگیر موشکی و پهپادهای یمنی در هدف قرار دادن مواضع استراتژیک ائتلاف متجاوز سعودی و وارد کردن خسارت های هنگفت به عربستان و از سوی دیگر ناکامی سامانه پدافند آمریکایی پاتریوت مستقر در عربستان سعودی در مقابله با پهپادهای یمنی، مقامات سعودی را دو ماه گذشته بر آن داشت تا برای خلاصی از این مشکل دست به دامن انگلیس، فرانسه و همچنین بازهم آمریکا و در کنار آن روسیه شوند.

نمایشگاه هوایی امارات که در اواخر آبانماه سال جاری برپا شد، در آن شرکت های مختلف اقدام به ارایه جنگنده – بمب افکن ها و دیگر هواپیماهای خود و بعضا سامانه های پدافند هوایی نمودند و این امر موجب شد تا مقامات نظامی عربستان نیز برای انعقاد قرارداد جدید سامانه پدافند هوایی، راهی دبی شوند.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در همان زمان در خبری اعلام کرد که سرلشکر ستاد "ترکی بن بندر بن عبدالعزیز" فرمانده نیروی هوایی این کشور در رأس یک هیأت به امارات سفر کرده تا بازدیدی از نمایشگاه هوایی ۲۰۱۹ دبی داشته باشد و ضمن شرکت در کنفرانس بین‌المللی فرماندهان نیروهای هوایی برای خرید سامانه پدافند هوایی جدید (که بتواند با پهپادها و موشک های زمین به زمین یمنی مقابله کند) با مقامات نظامی و مسئولان شرکت های تولید کننده سامانه های پدافند هوایی مذاکره کند.

بر اساس این گزارش، فرمانده نیروی هوایی عربستان در حاشیه این سفر، با "دیوید گولدفین" رئیس ستاد مشترک نیروی هوایی آمریکا و "فلیپ لاونیه" فرمانده نیروهای هوایی فرانسه دیدارهای جداگانه ای انجام داد و در این نشست‌ها به بررسی آنچه که تهدیدات علیه منطقه خلیج فارس خوانده می‌شود، پرداخت.

در همان زمان نماینده خدمات فدرال در همکاری‌های فنی و نظامی روسیه نیز اعلام کرد که مسکو و ریاض مذاکره برای فروش سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ به عربستان را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، "ماریا وارابیووا" با بیان این مطلب افزود: روسیه و عربستان در خصوص شرایط تامین و ارسال پدافند موشکی اس۴۰۰ در حال بحث و گفت ‌وگو هستند، ضمن اینکه چند کشور دیگر خاورمیانه نیز نسبت به خرید این سامانه ابراز علاقه کرده‌اند.

سعودی ها برای تقویت سامانه پدافند هوایی خود فقط سراغ روس ها نرفتند، بلکه چند شرکت فرانسوی و انگلیسی نیز توجه آنها را جلب کرد، اما آمریکایی ها وقتی که متوجه شدند رقیبان آنها احتمال دارد بازار عربستان را در این زمینه از دستشان خارج کنند، رایزنی های مخفی خود را با مقامات نظامی و سیاسی عربستان به ویژه بن سلمان ولیعهد سعودی آغاز کردند که نتیجه آن انعقاد قرارداد مجدد دو روز پیش ریاض – واشنگتن در زمینه بهینه‌سازی و بومی‌سازی سامانه ناکارآمد دفاع هوایی پاتریوت بود.

دلیل تکاپوی سعودی ها برای تقویت سامانه پدافند هوایی چیست؟

رزمندگان یمنی در تاریخ ۲۳ شهریور ماه در عملیات پهپادی کوبنده با هدف قرار دادن دو پالایشگاه شرکت آرامکو در شهرهای بقیق و هجره خریص که در شرق عربستان صورت گرفت، خسارات هنگفت و ضربه محکمی به ارتش عربستان و متحدانش وارد ساخت و به اعتقاد کارشناسان مسایل نظامی موازنه را در جنگ نابرابر یمن به نفع نیروهای مقاومت یمنی تغییر داد.

این عملیات موفق پهپادی، خسارات زیادی به اقتصاد و اعتبار نفتی عربستان وارد کرد و موجب قطع صادرات حدود ۵ میلیون و هفتصد هزار بشکه نفت تصفیه شده عربستان به خارج شد که هنوز هم ادامه دارد.

یکی دیگر از مهم ترین عملیات پهپادی رزمندگان یمنی در مرداد ماه گذشته با ۱۰ پهپاد انجام شد که این پهپادها حوزه نفتی و پالایشگاه «الشیبه» از شرکت‌های وابسته به آرامکو در شرق عربستان و در نزدیکی مرز امارات (۱۰ کیلومتری مرز امارات – عربستان) را  هدف قرار دادند که این عملیات نیز در نوع خود کم نظیر بود.

مقاومت یمن، موفقیتش در تولید پهپاد را رسماً در بهار سال ۲۰۱۷ میلادی (فروردین ۱۳۹۶) اعلام و طی مراسمی برای نخستین بار از چهار نوع پهپاد رونمایی کرده بود. یمنی ها از سال ۲۰۱۶، ساخت پهپاد را کلید زده و طی دو سال گذشته نیز توانسته اند توسعه پهپادی خود را ادامه داده و به فناوری های جدید نیز دست یابند.

با ورود پهپادها به چرخه رزم نیروهای مقاومت یمنی، معادلات جنگ یمن نیز تغییر کرد و در کنار استفاده یمنی ها از موشک های زمین به زمین، ورود پهپادهای مهاجم  خسارات ارتش سعودی و متحدانش را در یمن به شدت افزایش داد، از این رو سعودی ها برای خلاصی از حملات پهپادی وموشکی رزمندگان یمنی دست به دامن روسیه، انگلیس، فرانسه و آمریکا شدند، اما آمریکایی ها با دور زدن رقیبان خود دوباره به جیب سعودی ها دسترسی پیدا کردند.

هم اکنون دهها سامانه پدافند هوایی آمریکایی پاتریوت مسئولیت حراست از فضای عربستان را به عهده دارند که با هزینه های بسیار گزاف از سوی واشنگتن به ریاض فروخته شده، ولی ناتوانی این سامانه پدافند هوایی موجب شده بود تا نگاه سعودی ها به سمت سامانه های پدافند هوایی دیگر کشورها جلب شود، ولی بازهم آمریکایی ها نگذاشتند پای کشور دیگری برای فروش این گونه سامانه ها به عربستان باز شود.

سوال اصلی اینجاست؛ اگر سامانه پدافند هوایی آمریکایی پاتریوت کارآمد می باشد، پس چرا تاکنون نتوانسته پهپادهای و موشک های رزمندگان یمنی را رهگیری نماید؟ و همچنین اگر این سامانه ناکارآمد هست (که هست) پس چرا دوباره سعودی ها اختیار خود را به دست آمریکایی ها داده اند.       

نکته جالب این که،  ناکارآمدی سامانه پدافند هوایی پاتریوت در رهگیری پهپادها و موشک های رزمندگان یمنی در عین ایجاد مشکلات برای سعودی ها موجب بی اعتباری این سامانه آمریکایی و لغو خرید آن از سوی برخی کشورهای درخواست کننده نیز شده است.

بنابر گزارش های مراکز خبری و اندیشکده ها، هزینه ماهانه تجاوز عربستان به یمن، ۵ میلیارد و سالانه ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

اندیشکده آمریکن سینکر (American Thinker) در مرداد ماه ۹۸ اعلام کرد که عربستان روزانه برای استخدام مزدوران و تسلیحات نظامی در جنگ علیه یمن ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

به اعتقاد این اندیشکده، عربستان از اواسط جولای ۲۰۱۵ تا سپتامبر ۲۰۱۹ (تیر ۹۴ تا مرداد ۹۸) تاکنون ۳۹ هزار و ۷۰۰ عملیات نظامی در یمن انجام داده و ۹۱ هزار و ۶۰۰ یمنی در این حملات کشته (شهید) شده‌اند.

تجاوز ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان به یمن با دلیل واهی بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن در تاریخ ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز و تاکنون موجب خسارت های معنوی و مادی فراوان به دو طرف شده است، اما سعودی ها و متحدان آنها با وجود به دست نیاوردن حتی کوچکترین دستاوردی، هنوز نیز دست از ادامه تجاوز خود به یمن برنداشته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =