۴۰۳ معلول‌ ذهنی در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی کرمانشاه نگهداری می‌شوند

کرمانشاه- ایرنا- معاون توانبخشی اداره‌ کل بهزیستی کرمانشاه گفت: هفت مرکز در استان برای معلولانی که عقب‌ماندگی ذهنی شدید و خیلی شدید دارند وجود دارد که ۴۰۳ نفر معلول ذهنی در این مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند.

نیلوفر اختیاری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت: یک مرکز نگهداری و خدمات توانبخشی به معلولان جسمی در استان وجود دارد که خدمت گیرنده آن ۲۵ نفر است.

وی ادامه داد: در این مراکز علاوه بر نگهداری به مباحثی همچون آموزش، فرهنگ، کاردرمانی و فیزیوتراپی مددجویان رسیدگی می شود.

اختیاری ادامه داد: همچنین پنج مرکز نگهداری و خدمات مراقبتی توانبخشی به سالمندان در استان وجود دارد که ۳۰۰ نفر سالمند در آن نگهداری می شوند.

به گفته این مسوول، ۲ مرکز شبانه روزی خدمات توانبخشی مراقبتی به بیماران روانی مزمن وجود دارد که ۳۷۶ نفر در آن نگهداری می شوند.

وی اضافه کرد، قرار است به زودی یک مرکز دیگر برای بانوان و یک مرکز برای آقایان در بخش بیاران مزمن روانی احداث شود.

اختیاری یادآور شد، بابت نگهداری معلولان، بهزیستی یارانه ای به مراکز پرداخت می کند که کفایت نمی کند و خواهان مساعدت مردم و خیران هستیم.

بهزیستی کرمانشاه به ۱۵۳ هزار و ۸۲۶ مددجو در سطح استان خدمات دهی می کند، که از این تعداد ۳۸ هزار و ۹۹۳ نفر معلول هستند که شامل داراهای معلولیت های مختلف بینایی، شنوایی، ذهنی و روانی و حرکتی می‌باشند.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۵۹۵ روستا است.