۹ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۰
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 83613682
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

 لهستان روسیه را به تحریف حقایق جنگ جهانی دوم محکوم کرد

تهران – ایرنا – در ادامه جنگ لفظی میان ورشو و مسکو، نخست وزیر لهستان رئیس جمهوری روسیه را به دروغگویی و تحریف واقعیت‌های مربوط به جنگ جهانی دوم محکوم کرد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه، درحالیکه وزارت امور خارجه لهستان  روز جمعه گذشته سفیر روسیه در ورشو را به دلیل سخنان پوتین درباره مقصر دانستن این کشور در بروز جنگ جهانی دوم فراخوانده است، یادآور شد که جنگ از سوی متحدان آلمان  و روسیه به راه افتاد و دراین میان لهستان حدود شش میلیون نفر از شهروندان خود را از دست داد.

نخست وزیر لهستان در اعتراض به گفته های پوتین در بیاینه ای نوشت: رئیس جمهوری روسیه درموارد متعددی درباره لهستان دروغ  پردازی کرده و وی همواره این کار  را تعمدا انجام داده است.

این بیانیه می افزاید: این عمل معمولا زمانی رخ می دهد که مقامات روسیه نسبت به عملکردهایشان فشارهای بین المللی را احساس می کنند و البته در هفته های اخیر، روسیه از چندین شکست رنج می برد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: بطور مثال "متئوش موراویه‌تسکی " به مواردی همچون تحریم های بلند مدت اتحادیه اروپا علیه روسیه که به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه اعمال شد و اینکه ورزشکاران  روس به دلیل نقض قوانین دوپینگ به مدت چهارسال از حضور در میداین ورزشی محروم شده و اینکه مسکو نتوانسته است کنترل کامل بر بلاروس را بدست گیرد، اشاره کرد.

در ادامه بیانیه نخست وزیر لهستان دراعتراض به روسیه آمده است: من گفته های رئیس جمهوری پوتین را تلاشی برای سرپوش گذاردن بر این مشکلات  در نظر می گیرم، رهبر روسیه به خوبی آگاه است که اتهامات وی ربطی با واقعیت ندارد و در لهستان نیز هیچ نمادی از هیتلر و یا استالین وجود ندارد، این مجسمه تنها زمانی در لهستان برپا شد که این کشور با تعدی و تجاوز رایش سوم و روسیه دوران شوروی به اشغال در آمد.

تنش دیپلماتیک بین ورشو و مسکو به دنبال انتقادهای مکرر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در یک هفته اخیر از لهستان و نقش این کشور در جنگ جهانی ، درگرفته است.

درهمین حال نشریه آلمانی اشپیگل درگزارشی عنوان کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، دولت لهستان در دوره پیش از جنگ جهانی دوم را متهم کرد که با آلمان نازی همکاری کرده است.

در اعتراض به این اظهارات، وزارت خارجه لهستان سفیر روسیه در ورشو را فراخواند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha