آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای بازسازی ارگ کلاه فرنگی بیرجند

بیرجند - ایرنا - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در صورتی که ارگ کلاه فرنگی بیرجند به این وزارتخانه تحویل شود، آماده بازسازی کامل این بنای تاریخی هستیم.

علی اصغر مونسان روز دوشنبه در حاشیه بازدید از ارگ کلاه فرنگی در جمع خبرنگاران افزود: از هر زمانی که تحویل ارگ کلاه فرنگی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی انجام شود، اعتبار لازم برای آن در نظر گرفته و کار مرمت بنا شروع می‌شود.

وی اظهار داشت: با این اقدام موضوع بازدید گردشگران از این بنای تاریخی که همواره مورد اعتراض بوده است نیز رفع می‌شود.

ارگ کلاه فرنگی از آثار تاریخی مربوط به اواخر دوران زندیه و اوایل دوره قاجاریه، ثبت ملی شده و اکنون در محل فرمانداری بیرجند است.

این بنای ۶ ضلعی که زمانی مقر حکومتی بود، به نماد و نگین شهر بیرجند شهرت دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: حوزه میراث فرهنگی هویتی است از همین رو نگاه به این بخش باید متمایز باشد.

او گفت: با صعنت هیچ شهری توسعه پیدا نکرده اما هر شهر پیشرفته‌ که در دنیا، شهر گردشگری است.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این بازدید دستور تفکیک فرمانداری بیرجند از ارگ کلاه فرنگی و تنظیم صورتجلسه این موضوع را به معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری صادر کرد تا در همین سفر تحویل وزیر شود.

مونسان هم از همراهی معتمدیان برای این اقدام تجلیل کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که صبح امروز (دوشنبه) وارد بیرجند شد، همچینن از باغ و عمارت اکبریه بیرجند و خانه شریف بازدید کرد.

مونسان به همراه استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان در راهپیمایی ۹ دی شهر بیرجند نیز حضور یافت.

گشایش همزمان اقامتگاه‌های بوم‌گردی، بازدید از قنات جهانی بلده فردوس، باغ گلشن طبس، بافت تاریخی اصفهک و کاروانسرای جوخواه از جمله برنامه‌های سفر ۲ روزه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خراسان‌ جنوبی است.

خراسان جنوبی بیش از ۹۰۰ اثر ثبت ملی و چهار اثر ثبت جهانی دارد که شامل باغ و عمارت اکبریه بیرجند، بیابان لوت، قنات بلده فردوس و حوله بافی روستای خراشاد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =