هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای سیستم گرمایشی مدارس اختصاص یافت

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز کمیسیون مقرر شد که یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل منابع گازرسانی برای سیستم گرمایشی مدارس اختصاص یابد تا ظرف مدت یک سال مشکل غیراستاندارد بودن مدارس حل شود.

«هادی قوامی» در حاشیه جلسه امروز دوشنبه کمیسیون تلفیق بودجه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ جلسه کمیسیون تلفیق امروز با بررسی ادامه تبصره‌های درآمدی تشکیل شد، در جلسه روز گذشته کمیسیون در مورد واقعی کردن درآمدها و تخمین درست هزینه‌ها بحث شد مبنی بر این که با همکاری دولت، مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات کشور برای درآمدهای پایدار تلاش شود.

وی افزود: در جلسه روز گذشته کمیسیون همچنین پیشنهاد شد اوراق مالی دولت از ۸۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس درخصوص پیشنهاد کمیته واقعی کردن درآمدها و تخمین درست هزینه‌ها بیان کرد: درخصوص فروش نفت در بودجه ۹۹ مقرر شد فروش نفت از یک میلیون بشکه در روز به ۷۰۰ هزار بشکه در روز تغییر پیدا کند.

قوامی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز همچنین درباره هزینه‌های اجتناب‌پذیری که امکان کاهش آنها وجود دارد، بحث و  بررسی شد.

وی همچنین گفت: در جلسه قبل مقرر شد که یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل منابع گازرسانی برای سیستم گرمایشی مدارس اختصاص یابد که ظرف مدت یکسال مشکل غیراستاندارد بودن مدارس حل شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در تبصره ۲ همچنین موضوع واگذاری اموال مازاد دستگاه‌ها و نهادهای دولتی بررسی شد.

قوامی افزود: با پیشنهادات نمایندگان مصوب شد در یکی از جزءهای بند د به دولت اجازه داده شود، یک‌هزار میلیارد تومان از بدهی ناشی از اجرای این بند را برای تقویت تعاونی‌های فراگیر و فقرزدایی در سال آینده اختصاص دهد.

وی ادامه داد: تبصره ۳ نیز مربوط به فاینانس بود که براساس قانون برنامه ششم توسعه دولت باید هر ساله ۳۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری را در لایحه بودجه لحاظ کند. در سال ۹۹ نیز مقرر شد با رعایت بند الف ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه سرمایه‌گذاری خارجی علاوه بر سال‌های قبل معادل ۳۰ میلیارد دلار تعیین شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: تاکنون بر اساس مصوبه شورای اقتصاد ۳ میلیارد دلار مصوب شده که از این میزان  ۶۰۰ میلیون دلار عملیاتی شده است که امیدواریم دولت از این ظرفیت برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی اقدامات لازم را انجام دهد.

قوامی ادامه داد: بند ب تبصره ۳ مربوط به ۵ میلیارد دلار وامی است که در سال ۹۵ از روسیه گرفته شده است تاکنون یکسری از پروژه‌های آن عملیاتی شده است. به گفته روژه راه‌آهن گرمسار به اینچه برون، پروژه‌های وزارت نیرو، تامین آب، سدها و دیگر پروژه‌های عمرانی ازمحل این ۵ میلیار دلار تامین مالی می‌شود.

وی با اشاره به تبصره ۴ نیز عنوان کرد: این تبصره با توجه به اینکه به اذن رهبری نیاز دارد مراعا ماند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس  با اشاره به حضور امروز رییس مجلس در کمیسیون تلفیق اظهارداشت: رییس مجلس در جلسه امروز مطالبی درباره شفافیت و واقعی کردن بودجه مطرح کرد  و از نمایندگان خواست بودجه خوب و باکیفیتی را در زمان مناسب ارائه دهند و قبل از دهه فجر کار بررسی بودجه در صحن علنی مجلس انجام و به شورای نگهبان ارسال شود.

وی خاطرنشان کرد: از محل صادرات بنزین ۳۰ هزار میلیارد تومان دیده شده که به تبصره ۱۴ انتقال داده شد که در سرجمع بودجه بیاید و سهم صندوق توسعه ملی که در سال آینده ۲۰ درصد است که ۱۶ درصد هم به شکل وام در نظر گرفته شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ادامه داد: همچنین در کمیته واقعی کردن درآمدها و تخمین درست هزینه‌ها بررسی و مقرر شد با توجه به شرایط تحریم، اختیارات تصمیم‌گیری‌های استانی را افزایش دهیم.

قوامی گفت: رییس مجلس شورای اسلامی همچنین مطرح کرد که اقداماتی انجام شود که فضای کسب و کار در استان‌ها رونق بیشتری یابد و دستگاه‌ها اجازه دهند که فعالان اقتصادی و کارآفرینان در این زمینه برای دریافت مجوزها به سختی نیفتند.

وی اضافه کرد: در جریان بررسی تبصره ۵ نیز مقرر شد موضوع ۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی در کمیسیون بررسی شود. همچنین در بند ل این تبصره که مربوط به اوراق پذیره‌نویسی از سوی دولت است نیز مقرر شد که مشمول مالیات نشوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس افزود: در پایش فصلی که درخصوص شاخص‌های فضای کسب و کار انجام می‌شود، تلاش شود هم اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ با سرعت بیشتری انجام گیرد و هم بتوانیم از تجربیات موفق بین‌المللی در این زمینه استفاده کنیم.

قوامی عنوان کرد: در مورد تولید کالاهای اساسی بر خودکفایی تاکید شد و اینکه لازمه خودکفایی، خوداتکایی از جمله در تولید دانه‌های روغنی خوراک دام و دیگر کالاهای مورد نیاز ضرورت دارد.

وی درباره موضوع بهداشت نیز خاطرنشان کرد: در مورد بهداشت نیز مقرر شد، بدهی داروخانه و بدهی بیمه ها به دانشگاه ها با سرعت بیشتری پرداخت شود.

نماینده مردم اسفران در مجلس شورای اسلامی افزود: درخصوص اصلاح ساختار بودجه مولدسازی، دارایی‌های پیشنهاد شده در لایحه بودجه در نظر گرفته شود این رقم بیش از ۷ میلیون میلیارد تومان است که در بودجه سال آینده، ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

قوامی یادآور شد: همچنین پیشنهاد شد که با اجازات قانونی به وزارت اقتصاد و دارایی، دستگاه‌ها بتوانند املاک مازاد خود را در اختیار این وزارتخانه قرار دهند که هم برای استان‌ها و هم سطح ملی این موضوع مرح است.

وی همچنین نقطه قوت در بودجه را تقویت صادرات عنوان کرد و گفت: در جاهایی که نیاز به کمک است از جمله مشوق‌های صادراتی و مجوز به صادرکنندگان با بروکراسی کمتری انجام شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در بحث تامین خوراک در سال ۹۷ و ۹۸ که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن پرداخت شده است بحث‌های زیادی درخصوص رانتی بودن منابع ارزی صورت گرفت.

قوامی اضافه کرد: مقرر شد کمیته واقعی کردن درآمدها و تخمین درست هزینه‌ها با حضور مرکز پژوهش‌ها بررسی کند که این منابع که برای کالاهای اساسی مردم مورد نیاز است در اختیار مردم قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =