نسخه جی‌پی‌اس چینی نیمه اول ۲۰۲۰ عرضه می‌شود

تهران-ایرنا- شبکه موقعیت‌سنجی چینی «بایدو» که عملکردی مشابه با ‌سامانه جی‌پی‌اس (GPS) دارد، در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، کار طراحی و ساخت شبکه بزرگ موقعیت‌سنجی «بایدو» (baidu) که رقیب چینی سیستم آمریکایی جی‌پی‌اس محسوب می‌شود، پس از سال‌ها کار تقریبا تکمیل شده است. به نقل از رن چنگچی (Ren Chengqi) مدیر پروژه بایدو، کار ساخت هسته این سیستم ناوبری ماهواره‌ای در اوایل ماه دسامبر تکمیل شد و دو ماهواره آخر نیز تا قبل از سال ۲۰۲۰ در مدار قرار خواهند گرفت. این مرحله لحاظ فنی سومین فاز از پروژه بایدو که اولین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی شد و اوج آن است. به گفته چنچگی، تا سال ۲۰۳۵ دیگر ارتقای عمده‌ای در این سیستم صورت نخواهد گرفت.

بیشتر کاربران چینی برای استفاده از این شبکه جدید موقعیت‌سنجی مشکل خاصی نخواهند داشت. بر طبق آمار، حدود ۷۰ درصد تلفن‌های هوشمند چینی از سامانه بایدو پشتیبانی می‌کنند. همین حالا نیز ۱۲۰ شریک برای استفاده از این سیستم در فناوری نقشه‌برداری صف کشیده‌اند.

از آن‌جا که سیستم جی‌پی‌اس متعلق به آمریکاست، این کشور می‌تواند هر زمان که نیاز شد در راستای منافع سیاسی و نظامی خود دسترسی کشورهای دیگر را به این سیستم قطع کند. سیستم بایدو به چین اطمینان خاطر می‌دهد که  از این‌ پس موقعیت‌یابی در این کشور بدون هیچ اختلالی انجام خواهد شد.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha