سطح زیرکشت گندم به ۵.۸ میلیون هکتار رسید

تهران - ایرنا - مجری طرح گندم کشور گفت: از ابتدای فصل کشت تا چهارم دی‌ماه جاری سطح زیرکشت گندم به بیش از پنج میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسید که نشان می‌دهد ۹۷ درصد برنامه محقق شده است.

«اسماعیل اسفندیارپور» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: از این میزان سطح زیرکشت یک میلیون ۸۵۸ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۹۴۷ هزار هکتار گندم دیم در مناطق مختلف کشور بوده است.

به گفته وی، طبق برنامه‌ امسال در مجموع سطح زیر کشت گندم ۶ میلیون هکتار پیش بینی شد که دو میلیون هکتار آن مربوط به کشت گندم آبی و چهار میلیون هکتار برای کشت گندم دیم است.

مجری طرح گندم کشور با بیان اینکه تا چهارم دی ماه، سطح زیرکشت گندمنسبت به مدت مشابه پارسال دو درصد رشد داشته است، اضافه کرد: امسال ۱۱۵ هزار هکتار سطح زیرکشت گندم نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که همین امر در افزایش تولید می تواند تاثیر داشته باشد.

وی  با بیان اینکه امسال کشاورزان بیشتر از بذور خودمصرفی استفاده کردند، افزود: امسال در طول فصل کشت گندم، ۲۹۰ هزارتن بذر گندم اصلاح شده خریداری شده است.

به گفته مجری طرح گندم کشور، برای افزایش عملکرد تولید ضرورت داشت تا کشاورزان از بذور گندم اصلاح شده استفاده کنند.

اسفندیارپور اظهارداشت: طبق مصوبه شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی  هر کیلوگرم گندم معمولی دو هزار و ۲۰۰ تومان با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید یک درصد و برای گندم دوروم دو هزار و ۲۹۰ تومان تعیین شده است.

وی اضافه کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از کشاورزان با همکاری بنیاد ملی گندمکاران قراردادی را با کارخانجات ماکارونی منعقد کرده است تا طبق این قرارداد کارخانجات گندم دوروم را در مناطق ارزوئیه جنوب کرمان، جنوب فارس و خوزستان با ۱۰ درصد افزایش قیمت نسبت به نرخ  مصوب خریداری کنند.

به گفته وی، براساس این قرارداد کارخانجات ماکارونی باید هر کیلوگرم گندم دوروم را دو هزار و ۵۲۰ تومان خریداری کنند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به پایان فصل کاشت گندم گفت: کشت گندم در مناطق گرم همچنان  در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، طبق مصوبه دولت نرخ هر کیلوگرم بذر گندم آبی گواهی شده دو هزار و ۵۲۳ تومان و بذر گندم دیم دو هزار و ۲۶۵ تومان تعیین شد که نسبت به مصوبه قبلی بین پنج تا هشت درصد کاهش قیمت داشت، به طوری که نرخ مصوبه پیشین هر کیلو بذر گندم آبی دو هزار و ۶۵۰ و گندم دیم دو هزار و ۴۵۰ تومان بود.

سال زراعی گذشته نزدیک هشت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده بود که نرخ مصوب برای هرکیلوگرم گندم معمولی با افت چهاردرصد مفید و یک درصد غیرمفید یک هزار و ۷۰۰ تومان و گندم دروم یک هزار و ۷۷۰ تومان بوده است.

خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند ماه از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهرماه در استان های سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =