دانشگاه‌ها با حل معضلات کشور و خوزستان آشتی کنند

اهواز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه شهید چمران اهواز با ظرفیت بسیار عظیم، آشتی بیشتری با جامعه در جهت حل مشکلات و معضلات کشور و خوزستان داشته باشند.

به گزارش ایرنا امید حاجتی روز یکشنبه در آیین پایانی هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر خوزستان در سرسرای شهید مطهری دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: از استادان دانشگاه به ویژه افراد به تجربه و دانش ارزشمند دعوت می‌کنم با حل مشکلات کشور و خوزستان در سطوح و ابعاد مختلف از خرد و کلان، سیاستگذاری‌ها و تصمیم گیری‌ها، بیشتر آشتی کنند.

وی افزود: دانشگاهیان از ما میزان سهم خود را در توسعه خوزستان و کشور در تدوین برنامه‌ها و تصمیم گیری‌های کلان و در حل معضلات خرد مطالبه کنند.

اعضای هیات علمی استقبال چندانی از ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم نداشته اند

حاجتی با بیان اینکه استقبالی از سوی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها ، در ثبت نام برای حضور در عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی ندیده ام گفت: انتظار ما این است که دانشگاه در سیاستگداری‌ها و تدوین برنامه های کلان مشارکت بیشتری داشته باشد.

وی توضیح داد: چند سال است که با مشارکت دانشگاهیان به ویژه شهید چمران و جهاد دانشگاهی برای بسیاری از برنامه‌های توسعه خوزستان و مشکلات اولویت دار راهکار یافت شده و تصمیم سازی و برنامه‌ریزی صورت گرفته است.

حاجتی گفت: از جمله این اقدامات سند بهره وری خوزستان که در حال تدوین است و یک کار مشترک با دانشگاه شهید چمران اهواز که چگونه می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم یعنی امکان سنجی هدایت سیلاب‌های فصلی در کانون‌های تولید گرد و غبار را می توان نام برد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان بیان کرد: پژوهش در مسیر تولید علم، آموزش و حل مشکلات جامعه سه وظیفه اصلی دانشگاه‌ها است و انتظار ما از مجموعه دانشگاه‌ها این است که پیشنهاد ارایه جذابیت ها و مشوق‌هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح و سهم پژوهش‌های کاربردی بیشتر شود.

وی اضافه کرد: اگر امروز درصد قابل توجهی از بیکاران کشور، تحصیل کرده هستند یعنی دانشگاه‌ها به صورت سنتی پذیرش انجام می‌دهند که که بیشتر بر اساس تقاضای مردم دوره ها طراحی و مجوزها دریافت می‌شود.

غافل ماندن دانشگاه‌ها از آموزش براساس نیاز جامعه

حاجتی گفت: دانشگاه‌ها از نوع و میزان آموزش ها بر اساس نیاز جامعه و حل مشکلات جامعه غافل مانده اند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان ادامه داد: فارغ از اینکه یک پژوهش عرضه یا تقاضا محور باشد محصول محوربودن اهمیت دارد یعنی در پایان کار به ارایه محصول یا بهبود کیفیت استاندارد یا کاهش هزینه در یک محصول منجر شود.

راه‌اندازی سامانه مدیریت دانش

وی بیان کرد: در یک تا ۲ سال گذشته سامانه مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان طراحی شده و تمام پژوهش‌ها، ایده ها و نقطه نظرات کارشناسی و مقالات با حفظ حق قانونی تولید کننده یا خالق اثر در این مجموعه قرار می‌گیرد تا مجموعه مدیریت دانش را در حوزه توسعه خوزستان درابعاد مختلف ایجاد کنیم.

حاجتی ادامه داد:درخواست ما این است که  دانشگاهیان مشارکت خود را جدی تر و بیشتر کنند تا هر فردی با قصد تصمیم سازی و برنامه ریزی، خود را ملزم بداند به این فضا مراجعه، و از موازی کاری و هزینه‌ چند باره جلوگیری و توسعه علمی‌تر شود.

ارتباط بین دانشگاه و صنایع هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است

پژوهشگر پیشکسوت و شیمی‌ دادن برجسته کشور در سال ۹۸ نیز گفت: ما همچنان در دوره دانشگاه نسل دوم قرار داریم یعنی کارهای پژوهشی به میزان کم کاربردی شده و حالت تجاری پیدا می‌کنند.

محمد کوتی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های کاربردی کردن پژوهش‌ها ارتباط با صنایع است افزود: ارتباط بین دانشگاه و صنایع هنوز به نقطه مطلوب نرسیده اما روز به روز در حال پیشرفت است.

وی ادامه داد: صنایع و دانشگاه‌ها ده‌ها سال با هم فاصله دارند؛  دانشگاه‌ها بر روی موضوعات پیشرفته کار می‌کنند و کاربردی شدن و تجاری شدن ایده زمان‌بر است.

کوتی بیان کرد: صنایع نیز نیازی به تحول و بالابردن کیفیت کالای خود نمی‌بینند چون برخی صنایع دولتی هستند که حتی در صورت ضرر به کار خود ادامه می‌دهند و کارشان رقابتی نیست و شرکت‌های خصوصی نیز به سمت دانشگاه نمی‌روند و بیشتر با خارج ارتباط دارند.

لزوم تعامل دولت، دانشگاه و صنایع

این پژوهشگر پیشکسوت گفت: باید راهکاری داشته باشیم که دانشگاه نسل دوم(پژوهش محور) را به سوم(کارآفرین) تبدیل کنیم که لازمه آن تعامل سه بخش سیاسی، فنی و علمی یعنی دولت، دانشگاه و صنایع است.

وی توضیح داد: ورود به دانشگاه نسل سوم آمادگی می خواهد و اعضای هیات علمی و تمام دانشگاهیان باید خود را آماده کنند.

کوتی با اشاره به نقش تعیین کننده دانشگاه‌ها در حل معضلاتی از جمله گرد و غبار گفت: دانشگاه در خصوص مسایل روز باید حرف آخر را بزند و اگر دیر اقدام کنیم اعتماد مردم و صنایع سلب می‌شود.

هفته پژوهش امسال از ۲۳ تا ۲۸ آذر و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی از اول تا سوم دی در محل دایمی نمایشگاه‌های بین المللی اهواز برگزار شد.

در پایان این آیین از ۲۹ پژوهشگر و سه فناور برتر تقدیر شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha